Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 20 bin sözleşmeli öğretmen atamasına ilişkin başvuru duyurusunu yayımladı. Başvurular, 20-31 Mayıs tarihleri arasında elektronik ortamda gerçekleştirilecek.

Öğretmen adayları başvuru aşamasında kendilerine atanacakları öğretmenlik alanına göre mezuniyet belgelerini sisteme yükleyerek sözlü sınava girmek istedikleri il tercihinde bulunacak.

Sözlü sınava girmeye hak kazanan adaylar ve bu adayların yerleştirileceği sınav merkezleri 10 Haziran'da açıklanacak. Sözlü sınavlar 1 Temmuz'da başlıyor. Ayrıcalık talebi, atama ve görev yerine getirilmesine ilişkin açıklamalar sözlü sınavların tamamlanıp sonuçların açıklanmasından sonra yapılacaktır.

Adayların 2023 yılı Kamu Seçme Sınavı'nda KPSSP10, KPSSP121 ve KPSSP120'den en az 50 puan almaları gerekiyor. Bültende ayrıca sözlü sınava ilişkin bilgiler de yer aldı. Sözlü sınav için kabul edilen başvurulara göre belirlenen puan türleri sonucuna göre, her alandaki en yüksek puandan başlamak üzere, görev alanına göre belirlenen kontenjan miktarının üç katını alan adaylar yerleştirilecekleri sınav merkezinde sözlü sınava gireceklerdir.

Sözlü sınav kayıt belgeleri 1 Haziran'da bakanlığın resmi internet sitesinde yayınlanacak ve adaylara fotoğraflı sözlü sınav kabul belgeleri e-yönetim şifresi ile birlikte bu adresten verilecek.

Sözleşmeli öğretmen alımında sözlü sınava girecek adayların sorulara verdikleri sözlü cevaplar değerlendirme formu kullanılarak değerlendirilmekte ve sınav sırasında kamera kaydı yapılmaktadır.

Adaylar ayrıca elektronik çekilişte belirlenen soruların cevaplarını soru cevap kağıdına yazıp imzalıyorlar. Cevapların adayın soru cevap kağıdına yazılmaması, yazılıp imzalanmaması veya adayın soru cevap kağıdını usulüne uygun olarak kurula teslim etmemesi halinde kurul bu durumu tutanak altına alır. .

Sözlü sınava katılanların sınav puanları bir sonraki aday sınav salonuna girmeden önce komisyon üyelerince Sözlü Sınav Sonuç Ekranı'na girilecek ve değerlendirme işlemi tamamlanacak.

Sözlü sınav sonuçları, tüm adaylar sözlü sınavları geçtiğinde açıklanacak olup, adaylar kişisel e-Devlet kullanıcı adı ve şifreleri ile sonuçları görüntüleyebileceklerdir.

YKS Maratonu Bugün Başlıyor YKS Maratonu Bugün Başlıyor

Sözlü sınavdan 60 ve üzeri puan alan başarılı sayılır.

Sözlü sınav merkezlerimiz Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Diyarbakır, Eskisehir, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Mersin, Samsun, Trabzon ve Vanğ'da bulunmaktadır.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı