Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Ziraat Bankası Tarım Ekosistemi Buluşması" programında önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Tarımın ana vatanı olan Anadolu'da yeşil kalkınma ve yerelden kalkınma ilkesiyle yeni bir tarım ve kırsal kalkınma süreci başlatıyoruz," dedi.

Erdoğan, konuşmasında Ziraat Bankası'nın tarım sektöründeki önemine dikkat çekerek, "1863 yılından beri Ziraat Bankamız Türk tarımının lokomotifi oldu. Savaş dönemleri dahil ülkemizin yokluk günlerinde bankamız, çiftçinin, esnafın, tüccarın, girişimcinin yanında yer aldı," ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tarımda sürdürülebilirlik ve iklim değişikliği, coğrafi işaretli ürünler ve tarımda markalaşma, tarımın geleceği teması altında yapılan tartışmaların sektörümüz açısından yol gösterici olmasını temenni ediyorum," diyerek sürdürülebilir tarımın önemine dikkat çekti.

Erdoğan, Ziraat Bankasının 160 yılı aşkın süredir çiftçinin ve üreticinin yanında yer aldığını belirterek, şunları kaydetti:

"1863 yılından beri Ziraat Bankamız Türk tarımının lokomotifi oldu. Savaş dönemleri dahil ülkemizin yokluk günlerinde bankamız, çiftçinin, esnafın, tüccarın, girişimcinin yanında yer aldı. Üreticilerimizin, insanımızın iliğini sömüren tefecilerin ve faiz lobilerinin pençesine düşmemesi noktasında hayati rol üstlendi. Ziraat Bankası dün olduğu gibi bugün de ülkeyi ve milleti önceleyen duruşunu muhafaza ediyor. Ziraat varsa memleketin dört bir yanında ziraat var anlayışıyla Türkiye'nin tarım sektörüne güçlü destek veren bankamızı ve çalışanlarını yürekten tebrik ediyorum."

Her ekonomik kuruluşun hedefinin çalışmaya devam etmek, yeni yatırımlarla faaliyet alanını genişletmek ve genişletmek olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ziraat Bankası'nın hem yurt içinde hem de yurt dışında varlığını artırdığını görmekten mutluluk duyduğunu ifade etti.

Ziraat Katılım'ın da 2015 yılında faaliyete geçmesiyle birlikte bankanın hızla gelişen alternatif finans piyasasında da yerini aldığını aktaran Erdoğan, "Daha nice seneler boyunca Ziraat'ın bir bankadan daha fazla olma iddiasını devam ettirmesini bekliyorum. Bugünkü programımız Ziraat Bankasının kuruluş gayesinin misyonunu ve asli vazifesini yerine getirdiğini gösteriyor. 81 ilden, 2 binden fazla sektör temsilcisinin bir araya geldiği bu buluşmanın tarım ekosisteminin gelişmesine katkı sunacağına yürekten inanıyorum." dedi.

Burak Yilmaz 2024 Mayis New Folder (13) Aa 34593942

Sadece bunlarla yetinmediklerini, Ziraat Bankası'nın da yeni müjdelerle sektöre verdiği desteği artırdığını söyleyen Erdoğan, "Küçük ekipman kredisinin limitini 150 bin liradan 250 bin liraya çıkarıyoruz. Küçükbaş hayvan üreticilerimize işlerini büyütmeleri, hayvan sayılarını çoğaltmaları, atıl işletme kapasitelerini üretime kazandırmaları amacıyla verilen kredinin limitini de 400 bin liradan 600 bin liraya getiriyoruz. Büyükbaş süt hayvancılığıyla iştigal eden üreticilerimiz için bu rakamı 1 milyon liradan 1,5 milyon liraya yükseltiyoruz." dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ'dan Asgari Ücret Açıklaması AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ'dan Asgari Ücret Açıklaması

Türkiye'deki genç nüfusa tarım dahil ne kadar fazla alternatif iş kolu oluşturulabilirse, ekonomi için güzel olacağını söyleyen Erdoğan, "Genç çiftçi kredisinin limitini 1,5 milyon liradan 2,5 milyon liraya artırıyoruz. Kadın çiftçi kredisinin limitini de aynı şekilde 1,5 milyon liradan 2,5 milyon liraya yükseltiyoruz. Ziraat Bankamızın bu müjdeli haberlerinin de çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Bu kredilerin katkısıyla tarım sektörümüz geliştikçe inşallah Türkiye daha müreffeh, milletimiz daha huzurlu, geleceğimiz daha aydınlık, daha güvenli olacaktır. Rabbim yolumuzu, bahtımızı, açık etsin diyorum." dedi.
 

Erdoğan, bu imkanların sağlanmasında emeği geçenleri tebrik etti. Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar ve çiftçi temsilcisi İzmir Menemen'den  Aslı Turan tarafından kadim tohumların bulunduğu sofrayı aldı.

Daha sonra Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar ve Ziraat Bankası yönetim kurulu üyeleriyle hatıra fotoğrafı çektirildi.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı