Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Uzmanı Özgür Erdursun, 2024'ün ikinci yarısında yeni bir vergi affının gündemde olabileceğine dair öngörülerde bulundu. Erdursun'un değerlendirmelerine göre, ekonomik koşulların ağırlaşmasıyla birlikte vergi borçlarının yapılandırılması ve af beklentisi artmış durumda.

Erdursun, yaptığı sosyal medya açıklamasında, 2022 yılı sonuna kadar geçerli olan vergi ve sigorta prim borçlarını kapsayan yapılandırma yasasının, bir tür af olarak algılanmasına rağmen aslında vergi borçlarının tamamen silinmediği, gecikme faizlerinin bir kısmının affedildiği bir düzenleme olduğuna dikkat çekti.

Gümrük Muhafaza’dan Rekor Kaçakçılık Operasyonu: Gümrük Muhafaza’dan Rekor Kaçakçılık Operasyonu:

Vergi affı beklentilerini şu şekilde sıralayan uzman:

  • 2024 yılının ikinci döneminde yeni bir vergi borçları yapılandırma yasası çıkabilir.
  • Aylık %3,5 olan gecikme faiz oranının, vergi ödemekte zorlanan mükellefler için önemli bir yük olduğuna vurgu yapıldı.
  • Vergi ödemelerini düzenli yapamayanların borçlarının hızla arttığı, banka hesaplarının bloke edildiği, varlıklarına e-haciz işlemi uygulandığı belirtildi.

Erdursun, ekonomik zorlukların işyeri kapanışlarını artırdığı, yeni işletme açma oranlarının düştüğü bir dönemde vergi affının ticaret yapmayı ve işletme sürdürülebilirliğini kolaylaştırıcı bir rol oynayabileceğine dikkat çekti. Bu tip düzenlemelerin, işletmelerin finansal yükünü hafifletmeye ve ekonomik canlılığı desteklemeye yönelik olabileceğini belirtti.

Kaynak: (Haber Merkezi)