Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Süleymaniye merkezli büyük partisi KYB'nin lideri Bafel Talabani, partisinin kurucularından ve uzun yıllar yöneticisi olan Celal Talabani'nin oğludur. Celal Talabani'nin etkili bir figür olması, Bafel Talabani'nin siyasi arenada önemli bir ailede yetişmesine neden oldu.

Bafel Talabani, genç yaşta 2003 Irak işgali öncesinde Avrupa'ya gönderildi. Fransa'da Fransız Kara Kuvvetleri'ne bağlı "Fransız Lejyonu"nda eğitim aldıktan sonra İngiliz Özel Kuvvetlerinde de eğitim gördü. 2003 sonrasında Süleymaniye'ye dönen Bafel, KYB'nin güvenlik ve askeri kanadında görev üstlendi.

Celal Talabani'nin 2017'deki ölümüyle KYB içinde liderlik krizi yaşandı, ancak Bafel Talabani, 2020'de kuzeni Lahur Cengi ile birlikte KYB'yi eş başkan olarak yönetmeye başladı. Temmuz 2021'de Lahur'un eş başkanlık görevinden uzaklaştırılmasıyla Bafel, KYB'de tek başına liderliği ele geçirdi.

Terör Örgütü PKK/YPG İle İlişkileri

Bafel Talabani, KYB'nin istihbarat birimi Zenyari'nin başına geçerek terör örgütü PKK/YPG ile ilişkilerini derinleştirdi. "Terörle Mücadele Grubu"nu kurarak örgüt militanlarına eğitim sağladığı ve PKK/YPG'nin Kuzey Irak ve Suriye kolundaki iletişim kanallarını yönettiği belirtiliyor.

IKBY'de bulunan iki ayrı istihbarat birimi, Erbil merkezli KDP'ye bağlı Parastin ve Süleymaniye merkezli KYB'ye bağlı Zenyari'dir. Bafel'in bu istihbarat birimlerini kullanarak terör örgütü PKK/YPG ile aktif işbirliği yaptığı ifade ediliyor.

Irak ve Suriye'de Terör Koridoru Oluşturma Çabaları

Ekonomik Güven Endeksi Şubat’ta Hafif Geriledi Ekonomik Güven Endeksi Şubat’ta Hafif Geriledi

Bafel Talabani'nin liderliğindeki KYB'nin PKK/YPG'ye lojistik destek sağladığı, terör örgütü militanlarını Suriye'den Irak'a taşıdığı ve ardından eğitim faaliyetlerini gerçekleştirdiği biliniyor. 2022'de Suriye'nin kuzeyine gerçekleştirdiği ziyaret sırasında PKK/YPG lideri Mazlum Kobani ile görüşmesi, ABD'nin desteği ve gözetiminde gerçekleştiği belirtiliyor.

Bafel Talabani'nin Irak ve Suriye arasında terör koridoru oluşturma çabaları, Türkiye'nin milli güvenliğine tehdit oluşturacak boyutta ve amaçlar güden bir aktör olduğunu ortaya koyuyor.

 Helikopter Olayı ve Süleymaniye'deki Eğitim Faaliyetleri

15 Mart 2023'te Duhok'ta düşen 2 helikopter ile KYB'nin PKK/YPG'ye lojistik destek sağladığı ifşa oldu. KYB'ye bağlı "Terörle Mücadele Grubu" mensuplarının PKK/YPG'li teröristlerle birlikte talim yaptıkları tespit edildi. Bu olaylar, Bafel Talabani liderliğindeki KYB'nin terör örgütü PKK/YPG ile ilişkilerini somut bir şekilde gösteriyor.

Kaynak: AA