Türkiye ve Venezuela, enerji alanında stratejik bir işbirliği oluşturmak amacıyla önemli bir adım attı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar'ın Venezuela ziyareti kapsamında, başkent Karakas'ta gerçekleşen toplantıda Venezuela Petrol Bakanı Pedro Rafael Tellechea ile bir araya gelindi.

Türkiye-Venezuela İşbirliği Güçleniyor: Bakan Fidan'dan Maduro İle Görüşme Türkiye-Venezuela İşbirliği Güçleniyor: Bakan Fidan'dan Maduro İle Görüşme

Toplantının ardından her iki ülkenin heyeti, petrol ve doğal gaz arama, üretim, ticaret ve servis hizmetleri alanlarında işbirliğini artırmayı hedefleyen bir mutabakat zaptını imzaladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, konuyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Petrol ve doğal gaz arama, üretim, ticaret ve servis hizmetleri alanlarında geliştirebileceğimiz iş birliklerini değerlendirmek üzere geldiğimiz Venezuela'nın başkenti Karakas'ta ilk olarak Venezuela Petrol Bakanı Sayın Pedro Rafael Tellechea Ruiz ile bir araya geldik" ifadelerine yer verdi.

Venezuela Petrol Bakanı Tellechea da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Bakan Bayraktar ile gerçekleştirdikleri toplantının verimli geçtiğini belirterek, "Alparslan Bayraktar ile stratejik işbirliğine yönelik çeşitli konuları gözden geçirdik. Petrol ve doğal gaz yatırımları için mevcut olan büyük fırsat penceresini değerlendirdik" dedi.

Venezuela'nın Devlet Başkan Yardımcısı Delcy Rodriguez ile de bir araya gelen Bakan Bayraktar, enerji ve madencilik konularında Türkiye-Venezuela arasındaki ittifakın güçlendirilmesine yönelik görüşmelerde bulundu. Rodriguez, toplantı süresince enerji işbirliğini daha da güçlendirmeyi ve ticaret hacmini artırmayı amaçladıklarını belirtti. Bu gelişme, Türkiye ve Venezuela'nın enerji sektöründe daha yakın işbirliği yapma kararlılığını gösteriyor.

Kaynak: (Haber Merkezi)