Motorine Gece Yarısı İndirim Geldi Motorine Gece Yarısı İndirim Geldi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) ocak ayı olağan toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Şimşek'in öne çıkan ifadeleri vergi politikasında değişiklik sinyali verdi.

Bakan Şimşek, "Orta Vadeli Program’ın (OVP) ana hedefi fiyat istikrarıdır, fiyat istikrarının olmadığı bir yerde öngörülebilirlikten bahsedemezsiniz, nitelikti, sürdürülebilir ve rekabetçi bir sanayi olmaz" ifadelerine yer verdi. Açıklamalarında fiyat istikrarının kaynakların etkin kullanımı için önemli olduğuna vurgu yapan Şimşek, geçen yıl yaşanan altın ithalatına dikkat çekti.

Bakan Şimşek, "Geçen yıl vatandaşımızın talebi sebebiyle Türkiye 29.9 milyar dolar altın ithal etmiştir. Yenilir, içilir değil. Kaynakların etkin kullanımı mı? Hayır. Enflasyona karşı koruma aracı olarak görülmüş" şeklinde konuştu.

Açıklamalarında mali disiplinin gerekliliğine değinen Şimşek, "Birincisi fiyat istikrarı için bütçe dengesinin, bütçe açığının makul düzeyde tutulması lazımdır. Dezenflasyonu desteklemek için bütçe açığını sınırlamaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Bakan Şimşek, konuşmasının devamında ise vergi politikasında değişiklik yapılacağına dair açıklamalarda bulundu. "Verginin tabanını büyüteceğiz. Yani şu anda verginin hakkıyla alınmadığı alanlarda çaba göstereceğiz." diyen Şimşek, bütçe açığındaki artışın depremden kaynaklandığını belirtti. 2024'te bütçe açığını öngörülen düzeyin altında kapatmayı planlayan Bakan, 2025 ve 2026'da toplam açığı yüzde 3'ün altına çekmeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: (Haber Merkezi)