AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB-Ukrayna Savunma Sanayileri Forumu'nun açılışında, Ukrayna'nın savunma sanayisini güçlendirmek için adımlar atmaya kararlı olduklarını belirtti. Etkinliğe katılan 25 farklı ülkeden 140'tan fazla firma, Ukrayna'nın endüstri kapasitesini Avrupa standartlarına ulaştırma hedefine destek verdi.

Borrell, Ukrayna'nın askeri malzemelerinin üretiminin doğrudan ülke içinde gerçekleştirilmesinin, nakliye maliyetlerinden tasarruf edilmesini ve daha hızlı tedarik sağlanmasını mümkün kılacağını dile getirdi. Bu adımın, Avrupa finansmanının kullanımıyla Ukrayna'nın ihtiyaç duyduğu mühimmatın miktarını artırarak üretim sürecini hızlandıracağını belirtti.

Borrell, Avrupa Barış Fonu içindeki 5 milyar avroluk yeni "Ukrayna Fonu"nun Ukrayna'nın savunma sanayisine yönlendirileceğini vurguladı. Ayrıca üye ülkeler arasında Rusya'nın dondurulan varlıklarından elde edilen gelirlerin kullanılması konusunda anlaşma sağlandığını ve bu kaynakların Ukrayna'nın acil askeri ihtiyaçlarına doğrudan yönlendirileceğini belirtti.

Norveç, İrlanda ve İspanya'dan Filistin'i tanıyacağını duyurdu Norveç, İrlanda ve İspanya'dan Filistin'i tanıyacağını duyurdu

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, AB ile ortak savunma sanayisi alanı oluşturmanın önemine vurgu yaparak, ortak projelerin sayısının artması gerektiğini ifade etti. Ayrıca Ukrayna'nın savunma işletmelerine yapılan yatırımların, ülkeye daha fazla silah sağlamanın etkili bir yolu olduğunu belirtti.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı