ABD Başkanı Joe Biden, bir televizyon programında yaptığı röportajda İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'yu sert bir şekilde eleştirdi. Biden, Gazze'deki saldırılar ve bu saldırılarda ölen siviller konusunda Netanyahu'nun İsrail'e zarar verdiğini belirtti.

İran’dan Beyaz Saray’a sert uyarı İran’dan Beyaz Saray’a sert uyarı

Biden, röportajda Gazze'deki saldırılarda öldürülen 30 binden fazla sivilin sorumluluğunun ağır olduğunu ve bu kadar insanın sadece Hamas'ın peşinden giderek öldürülemeyeceğini ifade etti. Netanyahu'nun İsrail'in çıkarlarına zarar verdiğini söyleyen Biden, Gazze'deki ölü sayısının çok yüksek olduğunu ve Netanyahu hükümetinin sivillerin hayatını hedef almaktan kaçınması gerektiğini vurguladı.

Biden'a, Netanyahu'nun Refah'ın işgali gibi konuların ABD'nin kırmızı çizgisi olup olmadığı soruldu. Biden, Refah'ın işgali konusunun bir kırmızı çizgi olduğunu belirtti ancak İsrail'in savunmasının hala kritik önem taşıdığını ve İsrail'i terk etmeyeceğini ifade etti.

ABD Başkanı Biden'ın Netanyahu'yu sert bir şekilde eleştirmesi, uluslararası toplumda dikkat çekti. Bu açıklamalar, İsrail-Filistin çatışması ve bölgedeki siyasi dengeler konusunda yeni tartışmalara yol açabilir.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı