ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Sabrina Singh, ABD ordusunun Gazze Şeridi kıyısında inşa ettiği dev iskelenin tamamlanma sürecinin hız kesmeden devam ettiğini açıkladı. Singh, yaptığı açıklamada, bugün itibarıyla iskelenin kurulumunun yüzde 50'sinden fazlasının tamamlandığını belirtti. İskele, üzerindeki yüzer bölümün tamamlandığı ve geçidin ise hala inşa halinde olduğu bilgisini verdi.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Singh, iskelenin birden fazla bölümden oluştuğunu ifade etti. Bu dev iskele projesinin, Gazze Şeridi'ndeki kuşatma altındaki bölgeye daha fazla yardımın ulaşmasına yardımcı olacağı iddia ediliyor. ABD ordusunun planına göre, Gazze'ye gönderilecek olan yardımlar, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi limanlarından ticari gemilere yüklenerek Gazze kıyısında inşa edilen bu dev iskeleye taşınacak.

Hakan Fidan, Pakistan’a Resmi Ziyaret Gerçekleştirecek Hakan Fidan, Pakistan’a Resmi Ziyaret Gerçekleştirecek

Yeni liman, Gazze Şehri'nin güneybatısında, siyonist rejim ordusuyla Hamas arasındaki çatışmalar sırasında inşa edilen yolun kuzeyinde konumlanıyor. Bu bölge, işgalcilerin gerçekleştirdiği kara saldırısı sonucunda bir milyondan fazla insanın güneye, Mısır sınırındaki Refah şehrine doğru zorunlu göç etmesinden önce en kalabalık bölge olarak biliniyordu.

ABD ordusunun Gazze'de inşa ettiği dev iskele, yardım operasyonunun hız kesmeden devam ettiğinin bir göstergesi olarak öne çıkıyor. İskele tamamlandığında, bölgeye daha fazla insani yardımın ulaştırılması ve kuşatma altındaki Gazze Şeridi'ndeki insanların yaşam koşullarının iyileştirilmesine katkı sağlanması hedefleniyor.

Kaynak: (İLKHA)