Amerikan Tabipler Birliği Dergisi'nde (JAMA) yayımlanan son makale, sağlık sektöründe devrim niteliğinde bir gelişmeye işaret ediyor. ABD'deki onkologlar, kanser tedavisinde kullanılan yapay zeka teknolojisinin ortaya çıkardığı tıbbi uygulama hatalarından dolayı yapay zeka geliştiricilerinin de sorumluluk almasını talep ediyor.

Kasım 2022 ile Temmuz 2023 arasında ABD'de görev yapan 204 onkoloji uzmanına yöneltilen ankette dikkat çekici sonuçlar elde edildi. Katılımcıların yaklaşık yüzde 90'ı, yapay zeka geliştiricilerinin kanser tedavisinde kullanılan yapay zeka teknolojisinden kaynaklanabilecek olası hukuki sorunlardan sorumlu olması gerektiğini savundu.

NASA, bir evin çatısına düşen gizemli nesnenin "Uzay Çöpü" olduğunu doğruladı NASA, bir evin çatısına düşen gizemli nesnenin "Uzay Çöpü" olduğunu doğruladı

Sorumluluk Kimler Arasında Paylaşılmalı?

Ankete katılan onkologların yüzde 47,1'i sorumluluğun doktorlarca, yüzde 43,1'i ise hastanelerce de paylaşılması gerektiği görüşünü bildirdi. Ayrıca, onkologların yüzde 81,4'ü yapay zeka ile tedaviler için hastaların rızasının alınması gerektiğini belirtti.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), onkoloji alanında yapay zeka modellerinin kullanımını onaylarken, araştırmacılar yapay zekanın kanser tedavisinde devrimsel bir rol oynayabileceğine dikkat çekiyor. Ankete katılan doktorların yüzde 36,8'i, yapay zeka ile doktor tavsiyelerinin çatışması durumunda kararın hastalara bırakılması gerektiği görüşünü dile getirdi.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı