Kongo'da Silahlı Saldırılar: 23 Ölü Kongo'da Silahlı Saldırılar: 23 Ölü

 

Tasarının Senato’daki Oylaması Temsilciler Meclisi’nde onaylanan ve FISA’nın 702’nci maddesinin 2 yıl daha uzatılmasını öngören tasarı, Senato’da 34’e karşı 60 oyla kabul edildi. Tasarının yasalaşması için şimdi Başkan Joe Biden’ın imzası gerekiyor, Beyaz Saray ise Biden’ın tasarıyı vakit kaybetmeden imzalayacağını duyurdu.

Tartışmalı Maddede Dinleme Yetkisi 702’nci madde, özellikle yabancı unsurlarla bağlantılı olduğu iddia edilen Amerikan vatandaşlarının telefon ve yazışmalarının izlenmesine imkan tanıyor. Bu durum, ABD istihbarat birimlerinin bu yetkiyi nasıl uyguladığına dair tartışmalara yol açıyor.

Temsilciler Meclisi’ndeki Gelişmeler Temsilciler Meclisi’nde ilk oylamada, “sadece yetki alındığında dinleme yapılabilir” düzenlemesi 212-212 ile başarısız olmuş, sonrasında bu düzenleme çıkarılarak tasarı orijinal “yetkisiz dinleme” haliyle 259 “evet” oyu alarak kabul edilmişti.

Kongre Üyelerinin Eleştirileri Bazı Kongre üyeleri, FBI dahil istihbarat kurumlarının denetleme yetkilerini “uygunsuz şekilde” kullandığını ve bu yetkinin suistimal edildiğini belirterek, 702’nci maddenin yeniden düzenlenmesi gerektiğini ifade etti.

 

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı