ABD, Venezuelalı bir kargo şirketinin İran’ın Mahan Hava Yolları şirketinden satın aldığı Boeing 747 kargo uçağına, “İran’la ilgili ihracat kısıtlamaları” kapsamında el konulduğunu duyurdu. ABD Adalet Bakanlığından yapılan açıklamada, ABD’nin yaptırım uyguladığı İranlı şirketlerden Mahan Hava Yolları’nın Venezuelalı kargo şirketine sattığı Boeing 747 kargo uçağının, Arjantin’den ABD’ye getirildiği belirtildi. Açıklamada, Haziran 2022’de, ABD’nin talebiyle Arjantinli yetkililerce alıkonulan uçağa ihracat kontrol yasaları çerçevesinde el konulduğu ve ıskartaya çıkartılacağı kaydedildi. Uçağın satışında, ABD’nin İran’a uyguladığı ihracat kontrol yasalarının ihlal edildiği ifade edilen açıklamada, “Adalet Bakanlığı, ulusal güvenliğimizi tehdit eden art niyetli düşman uluslarla mücadele etmek için ABD yasalarını en etkin biçimde kullanmayı sürdürecektir.” denildi.

İran, ABD’nin eylemini kınadı

İran, Venezuela’ya sattığı bir kargo uçağına yaptırım gerekçesiyle ABD tarafından el konulmasını “hukuka aykırı eylem” şeklinde niteleyerek kınadı. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, yaptığı yazılı açıklamada, Venezuela’nın “Emtrasur” adlı hava yolu şirketine ait Boeing-747 tipi kargo uçağına ABD tarafından el konulmasına tepki gösterdi. Kenani, bunun ABD’nin tek taraflı zorlayıcı tedbirlerinin ve Birleşmiş Milletler ile uluslararası hukukun ihlalinin bir sonucu olduğunu söyledi. Sözcü Kenani, İran’ın Venezuela’nın kendi mal varlığının iadesi için atacağı tüm hukuki ve diplomatik adımları destekleyeceğini belirtti. Kenani, ayrıca ABD’nin bu eyleminin, İran’ın Venezuela ile ilişkilerini etkilemeyeceğini ve iki ülke arasındaki iş birliğinin devam edeceğini vurguladı.

Venezuela, uçağın geri alınması için mücadele edecek

Venezuela hükümeti tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, söz konusu uçağın ABD’ye gönderilmesi “utanç verici bir operasyon” olarak nitelendirilirken, uçağın geri alınması için tüm mecralarda yasal hakların kullanılacağı ifade edildi. Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun ofisinden yapılan açıklamada da ABD ve Arjantin’in, “ticari ve sivil kurallarını hiçe saydığı” ve Venezuelalı kargo şirketinin haklarını gasp ettiği belirtildi. Açıklamada, Venezuela’nın uluslararası hukuka uygun olarak İran’dan satın aldığı uçağın, ABD’nin keyfi yaptırımlarına maruz kaldığı ve bu durumun, ABD’nin Venezuela’ya yönelik ekonomik ablukasının bir parçası olduğu kaydedildi.

Rusya, bir bölgeyi ele geçirdiğini duyurdu Rusya, bir bölgeyi ele geçirdiğini duyurdu

Mahan Hava Yolları, uçakla ilgisi olmadığını iddia etti

İranlı Mahan Hava Yolları şirketi, el konulan uçakla herhangi bir bağının olmadığını ileri sürdü. Şirketin internet sitesinde yer alan açıklamada, uçağın 2010 yılında satıldığı ve şirketin uçakla ilgili herhangi bir sorumluluğu olmadığı iddia edildi. Açıklamada, ABD’nin uçağa el koymasının, “siyasi amaçlı bir yalan” olduğu ve ABD’nin, İran’ın Venezuela ile ilişkilerini baltalamaya çalıştığı öne sürüldü. ABD Hazine Bakanlığı, 2019’da İran hava yolu şirketi Mahan Air’i Devrim Muhafızları Ordusu ile bağlantısı nedeniyle yaptırım listesine almıştı.

Kaynak: (İLKHA)