ABD'deki Fırtınada Ölü Sayısı 18'e Yükseldi ABD'deki Fırtınada Ölü Sayısı 18'e Yükseldi
 

ABD Ticaret Bakanlığı, şirketlerin , ABD'nin ulusal güvenlik ve dış politika çıkarlarına aykırı faaliyetleri nedeniyle tedbir uygulandığını açıkladı.

Açıklamada, şirketlerden 22'sinin, "Çin'in kuantum teknolojileri alanındaki ilerlemelerindeki rolleri ve bu alanda ABD'de geliştirilen teknolojileri elde ettikleri veya elde etmeye teşebbüs ettikleri" gerekçesiyle yaptırım listesine alındığı duyuruldu.

Açıklamada, bu şirketlerden bazılarının Çin'in nükleer programlarıyla da bağlantılı olduğu ve "Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından kontrol altındaki bazı materyalleri bu ülkeye transfer ettikleri" vurgulandı.

Şubat 2023'te bir Çin yüksek irtifa balonunun ABD hava sahasına girmesinin ardından yaşanan krizin ardından sektörde faaliyet gösteren altı Çinli şirkete uygulanan yaptırımlara ek olarak, Çin'in yüksek irtifa balon programında yer aldıkları gerekçesiyle on bir şirket yaptırım listesine alındı.

Şirketlerden dördü, Çin ordusu tarafından kullanılan insansız hava sistemlerinde kullanılmak üzere ABD menşeli ürünler elde etmeye çalıştıkları için listeye alındı.

Kaynak: (İLKHA)