Kırmızı Bültenle Aranan Şüpheli Tutuklandı Kırmızı Bültenle Aranan Şüpheli Tutuklandı

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda gerçekleşen oylama sonucunda, Türk Silahlı Kuvvetleri deniz unsurlarının Aden Körfezi, Somali karasuları ve Arap Denizi'ndeki görev süresi bir yıl daha uzatıldı. Cumhurbaşkanlığı tezkeresi, deniz haydutluğu, silahlı soygun eylemleri ve denizde terörizmle mücadele amacıyla Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bölgedeki görevine devam etme yetkisi verdi.

Tezkerede, Aden Körfezi, Somali karasuları ve Arap Denizi'ndeki olaylar nedeniyle 2008'de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarının alındığı, bu kapsamda TBMM'nin 10 Şubat 2009 tarihli kararıyla TSK unsurlarının söz konusu bölgede görev yapması için bir yıl izin verildiği belirtildi. Bugüne kadar birer yıllık yetki süresi 14 kez uzatılan tezkerede, Türk Silahlı Kuvvetleri deniz unsurlarının bölgedeki görevleri ve başarıları vurgulandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğindeki Türkiye, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 16 Aralık 2008 tarihli ve 1851 sayılı kararı çerçevesinde Somali Açıklarında Deniz Haydutluğuyla Mücadele Temas Grubu'na kurucu üye olarak katıldı. Bu kapsamda TSK deniz unsurları, 2009-2016 yılları arasında yürütülen NATO'nun Okyanus Kalkanı Harekatı'na ve Birleşik Deniz Kuvvetleri bünyesinde oluşturulan Birleşik Görev Kuvveti-151'e (CTF-151) dönemsel olarak katıldı.

TBMM'nin onayı ile birlikte, Türkiye'nin bölgedeki güvenlik ve istikrara katkı sağlamaya devam edeceği vurgulanırken, tezkerenin kabulü Türkiye'nin uluslararası arenada oynadığı rolün ve görünürlüğünün pekiştirilmesi açısından önemli bir adım olarak değerlendirildi.

Kaynak: (Haber Merkezi)