AFAD, Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan son bilgilere göre, 15 il için turuncu, 16 il için sarı meteorolojik uyarı verdi. Uyarı verilen illerde sel, su baskını, yıldırım, heyelan, yerel dolu yağışı, çatı uçması, ağaç/direk devrilmesi, soba/baca zehirlenmeleri, buzlanma ve don olayları ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması istendi.

AFAD’dan yapılan açıklamada, ülke genelinde etkili olan sağanak ve fırtına nedeniyle bazı il ve ilçelerde meteorolojik uyarı verildiği belirtildi. Buna göre, Adıyaman, Batman, Bingöl, Bolu, Diyarbakır, Düzce, Erzincan, Hakkâri, Karabük, Kastamonu, Sakarya, Tunceli, Şanlıurfa, Şırnak ve Zonguldak için turuncu meteorolojik uyarı verildi. Turuncu uyarı, “meteorolojik olayın çok kuvvetli, şiddetli veya aşırı olması, yaşanması muhtemel zarar ve kayıpların çok yüksek olması” anlamına geliyor.

Ağrı, Ardahan, Bartın, Bilecik, Bitlis, Bursa, Elazığ, Erzurum, Kars, Kocaeli, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Siirt ve Yalova için ise sarı meteorolojik uyarı yapıldı. Sarı uyarı ise “meteorolojik olayın kuvvetli, şiddetli veya aşırı olması, yaşanması muhtemel zarar ve kayıpların yüksek olması” anlamına geliyor.

Açıklamada, uyarı verilen illerde valilik, kaymakamlık ve il AFAD müdürlüklerine bilgilendirme yapıldığı, ekiplerin teyakkuz halinde olduğu ve gelen ihbarlara süratle müdahale edildiği kaydedildi. Ayrıca, vatandaşların olumsuz hava koşullarına karşı tedbirli olmaları önemle hatırlatıldı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, sağanak ve fırtınanın etkisini sürdüreceği uyarısında bulundu.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde Eylem Yapan Şüpheli Tutuklandı 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde Eylem Yapan Şüpheli Tutuklandı
Kaynak: (Haber Merkezi)