Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının farklı gruplara özel pek çok yardım seçeneği vardır. Bakanlık yardımlarını, ihtiyaç durumuna göre şekillendirir. Aynı zamanda kadınlar, engelliler ve yaşlılar gibi dezavantajlı gruplar için de yardımlar öngörülür.

Bakanlığın sunduğu yardımlardan yararlanmak için maddi durumun yetersiz olması gerekir. Ayrıca bazı özel şartlar da söz konusudur. Gerekli şartları sağlayanlar, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından başvuru yapabilir. Bunun yanı sıra e-Devlet sistemi üzerinden de başvurular gerçekleştirilebilir.

Bakanlığın annelere yönelik olarak da ödeme yapacağı belirtildi. Verilecek destek tutarı 4400 TL olacak.

4400 TL YARDIM ALMAK İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR NELERDİR?

4400 TL yardım almak isteyenler, belli şartları sağlamak zorundadır. Bu şartlardan biri gelir seviyesidir. Hane içerisinde kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinden az olması gerekir. Asgari ücrete yapılacak zamlara göre bu tutar değişir.

Annelere yapılacak yardımlar, hamilelik döneminde başlar. Aynı zamanda çocuk, belli bir yaşa gelene kadar yardımlar devam eder.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE 200 TL YARDIM YAPILIR

dogumyardimi-vDhD_cover

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, hamilelik döneminde yardım ödemelerine başlar. Hamilelik döneminde yapılan yardım tutarı 200 TL’dir. Çocuk için ödenen tutar 100 TL’dir. Toplamda 300 TL aylık yardım yapılır. Yıllık yardım tutarı ise 2700 TL’dir.

Schengen Vizelerine Yapılan Zam Bugün Uygulanacak Schengen Vizelerine Yapılan Zam Bugün Uygulanacak

Doğum sırasında da annelere yardım yapılır. Hastanede yapılan doğumu belgeleyenlere 500 TL tutarında tek seferlik ödeme gerçekleştirilir. Doğum yapan kadınlara, doğum sonrasında iki ay 300 TL verilir. Böylece toplam ödeme tutarı 3800 TL olur.

DOĞUM YARDIMINDA GELİR ŞARTI YOK

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, hiçbir şart olmadan doğum yapan kadınlara ödeme yapıyor. Birinci çocuk için ödenen tutar 300 TL’dir. İkinci çocuğa 400 TL ödeme yapılır. Üçüncü çocuğa ise 600 TL tutarında yardım yapılır. Bu sayede toplam yardım tutarı 4400 TL olur. Yardımdan yararlanmak isteyenler doğum sonrası başvuru yapmalıdır. Ödemeler, PTT şubelerinden yapılır.

Kaynak: (Haber Merkezi)