AK Parti, 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayını bugün açıkladı. Partinin adayı, eski Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum oldu. Kurum, halen AK Parti İstanbul Milletvekili olarak görev yapıyor.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, aday tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Kurum’u övdü ve İstanbul’un sorunlarını çözeceğine inandığını söyledi. Erdoğan, “Murat Kurum kardeşimiz, hem bakanlık hem de TOKİ tecrübesiyle, İstanbul’un kentsel dönüşüm, deprem, çevre, ulaşım gibi sorunlarına hakim bir isimdir. İstanbul’a yakışan bir adaydır. İnşallah, İstanbul halkının da teveccühüyle, İstanbul’u hak ettiği yere taşıyacaktır.” dedi.

Fesli Kadir’in Anma Mesajı Tartışma Yarattı

Murat Kurum’un adaylığı resmiyet kazandıktan sonra, sosyal medyada gündem olan bir konu da, Kurum’un Fesli Kadir’in vefatından sonra paylaştığı anma mesajı oldu. 

Kurum, 2019 yılında Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda, Fesli Kadir’in ölümünü “Türkiye’nin kaybı” olarak nitelendirmiş.

795880-2-t

AK Parti Meclis Üyelikleri İçin Aday Belirleme Sürecine Başlıyor AK Parti Meclis Üyelikleri İçin Aday Belirleme Sürecine Başlıyor

Bu paylaşım, Murat Kurum’un adaylığı açıklandıktan sonra, sosyal medyada yeniden gündeme geldi. Bazı kullanıcılar, Kurum’un terör örgütü mensubu bir kişiye başsağlığı dilemesini eleştirdi ve tepki gösterdi. Bazı kullanıcılar ise, Kurum’un o dönemde devletin resmi politikasına uygun bir mesaj verdiğini savundu ve destek verdi.

AK Parti’den Açıklama: Mesaj Silindi

AK Parti, Murat Kurum’un Fesli Kadir’e ilişkin paylaşımıyla ilgili bir açıklama yaptı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul İl Başkanı Mahir Ünal, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Kurum’un mesajının “bir hata” olduğunu ve silindiğini söyledi. Ünal, “Murat Kurum kardeşimiz, o dönemde bakanlık görevi yaparken, devletin resmi politikasına uygun bir mesaj vermiştir. Ancak bu mesaj, sonradan bir hata olduğu anlaşılmış ve silinmiştir. Murat Kurum, terör örgütü PKK’ya karşı mücadele eden bir devlet adamıdır. Bu mesaj, onun adaylığına gölge düşüremez.” dedi.

Kaynak: (Haber Merkezi)