Türkiye ve Irak Arasında Tarımsal İşbirliği Yeni Bir Döneme Giriyor Türkiye ve Irak Arasında Tarımsal İşbirliği Yeni Bir Döneme Giriyor

Altın fiyatları, dün uluslararası piyasalarda yaşanan gelişmelerden etkilendi. ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Kongre’de yaptığı konuşmada, enflasyonun yükselmesi durumunda faiz artırımına gidebileceklerini söyledi. Bu açıklama, doların değerlenmesine ve altının ons fiyatının 1980 doların altına gerilemesine neden oldu. Ayrıca, ABD’de 10 yıllık tahvil faizlerinin yüzde 1,5 seviyesine çıkması da altın fiyatlarını baskıladı.

Altın fiyatları bugün nasıl seyrediyor?

Altın fiyatları, bugün dün yaşadığı kayıpları telafi etmeye çalışıyor. Ons altın, 1990 dolar seviyesine yükselirken, gram altın da 1970 lira seviyesinde yer alıyor. Çeyrek altın 3 bin 412 lira, Cumhuriyet altını da 13 bin 480 liradan satılıyor. Altın fiyatlarının seyrinde, küresel piyasalardaki risk iştahı, dolar kuru ve tahvil faizleri gibi faktörler etkili oluyor. Altın yatırımcıları, Fed Başkanı Powell’ın bugün de Kongre’de yapacağı konuşmayı takip edecek.

Kaynak: (İLKHA)