Burundi, Orta Afrika’da yer alan bir ülke. Nüfusunun yüzde 65’i yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Ülke, son zamanlarda sık sık sel, kuraklık ve çatışmalarla mücadele ediyor. Son olarak, başkent Bujumbura’nın Gatumba bölgesinde meydana gelen şiddetli yağışlar, sel felaketine neden oldu. Selde çok sayıda ev hasar gördü, eşyalar kullanılamaz hale geldi, hayvanlar telef oldu. Sel mağdurları, yiyecek, içecek, barınak ve sağlık hizmeti gibi temel ihtiyaçlardan yoksun kaldı.

İstanbul’da Operasyon Sarsıntısı: “Mahzen-29” ile Suç Ağına Darbe İstanbul’da Operasyon Sarsıntısı: “Mahzen-29” ile Suç Ağına Darbe

Avrupa Yetim Eli’nden nakdi yardım

Avrupa Yetim Eli, dünyanın birçok ülkesinde yaptığı yardım çalışmalarıyla bilinen uluslararası bir yardım kuruluşu. Kuruluş, din, dil, ırk ayırımı yapmaksızın ihtiyaç sahiplerine çeşitli yardımlar ulaştırıyor. Avrupa Yetim Eli, Burundi’de yaşanan sel felaketinden etkilenen ailelere de yardım eli uzattı. Avrupa’dan gelen zekât ve sadakaları, sel mağdurlarına nakdi yardım olarak dağıttı. Nakdi yardım, ailelerin temel ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı oldu. Ayrıca, yetim ve öksüz çocuklara hediyeler verildi.

Avrupa Yetim Eli’nden açıklama

Avrupa Yetim Eli Genel Başkanı Abdurrahman Altun, Burundi’deki yardım çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu. Altun, “Avrupa’dan kendilerine bağış yoluyla aktarılan zekât ve sadakaları Burundi’de selden etkilenen mağdur ailelere dağıttık. Burundi’nin dünyanın en yoksul ülkelerinden biri olduğunu biliyoruz. Bu nedenle, bu ülkeye özel bir önem veriyoruz. Dünyanın birçok bölgesinde yardım çalışmalarına devam ediyoruz.” dedi. Avrupa Yetim Eli Gönüllü Temsilci Nizamettin Aygan ise, “Yardım çalışmalarımız devam ediyor. Nakdi yardımımızı yaptık. Rabbim kardeşlerimizin infaklarını kabul eylesin. Rabbim hanelerine huzur ve bereket versin inşallah.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (İLKHA)