Gram altın, 16 Şubat sabahı 1987 lira seviyesinde bulunuyor. Gram altın, dün 1990 lira seviyesine kadar yükselmişti. Gram altın, son bir haftada yüzde 0,5 değer kazandı.

Gram altındaki yükselişin nedenleri arasında, küresel altın fiyatlarındaki artış, dolar kurundaki yükseliş ve yurt içi piyasalardaki talep artışı sayılıyor.

Ons Altın 2 Bin 4 Dolar Seviyesinde

Ons altın, 16 Şubat sabahı 2 bin 4 dolardan işlem görüyor. Ons altın, dün 2 bin 25 dolara kadar yükselerek son bir ayın en yüksek seviyesini gördü. Ons altın, son bir haftada yüzde 2,5 değer kazandı.

Ticaret Bakanı Bolat’tan Büyük Hedef Ticaret Bakanı Bolat’tan Büyük Hedef

Ons altındaki yükselişin nedenleri arasında, küresel salgının ekonomik etkileri, ABD’de ekonomik teşvik paketine ilişkin beklentiler, ABD-Çin ticaret ilişkilerindeki olumlu sinyaller ve jeopolitik riskler sayılıyor.

Çeyrek Altın ve Cumhuriyet Altını da Yükseldi

Çeyrek altın, 16 Şubat sabahı 3 bin 420 lira seviyesinde yer alıyor. Çeyrek altın, dün 3 bin 450 liraya kadar yükselmişti. Çeyrek altın, son bir haftada yüzde 0,3 değer kazandı.

Cumhuriyet altını, 16 Şubat sabahı 13 bin 594 liradan satılıyor. Cumhuriyet altını, dün 13 bin 613 liraya kadar yükselmişti. Cumhuriyet altını, son bir haftada yüzde 0,2 değer kazandı.

Çeyrek altın ve Cumhuriyet altını, gram altın ve ons altına paralel olarak yükseliş gösterdi. Bu altın türleri, özellikle hediyelik amaçlı talep gören altın çeşitleri arasında yer alıyor.

Kaynak: (İLKHA)