YDS/1 Sınav Sonuçları Açıklandı: ÖSYM Duyurdu YDS/1 Sınav Sonuçları Açıklandı: ÖSYM Duyurdu

 

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), “100/2000 YÖK Doktora Bursu” adı altında verdiği burs miktarlarını önemli ölçüde yükselttiğini açıkladı. Buna göre, doktora öğrencileri için sağlanan burslar, bir işte çalışmayanlar için 7 bin 500 liradan 12 bin liraya, çalışanlar için ise 2 bin 500 liradan 4 bin liraya çıkarıldı. YÖK, bu kararla doktora öğrencilerinin akademik çalışmalarına daha fazla odaklanmalarını ve maddi sıkıntı yaşamamalarını amaçladığını belirtti.

Lisans Bursu da Arttı

YÖK, lisans öğrencileri için de burs miktarlarını artırdığını duyurdu. Devlet üniversitelerindeki lisans programlarına ilk üç sırada yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere verilen “YÖK Lisans Destek Bursu” bin 875 liradan 3 bin liraya, Temel Bilimler Üstün Başarı Sınıflarında eğitim gören lisans öğrencilerinin (TEBİP-Lisans) bursu ise 2 bin liradan 3 bin liraya yükseltildi. YÖK, bu kararla lisans öğrencilerinin başarılarını ödüllendirmek ve temel bilimlere ilgiyi artırmak istediğini ifade etti.

Burslar Nisan Ayından İtibaren Geçerli

YÖK, burs miktarlarının artırılmasına ilişkin kararının nisan ayından itibaren geçerli olacağını bildirdi. Burs alan öğrenciler, nisan ayı burslarını artırılmış miktarlarda alacaklar. YÖK, burslarla ilgili detaylı bilginin resmi internet sitesinde yayımlandığını da hatırlattı.

Kaynak: (İLKHA)