Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, israilin Gazze’ye yönelik saldırılarını kınadı. Altun, israilin Filistin kültürünü silerek savaş suçları işlediğini, bunun barbarlık olduğunu söyledi.

Filistin Kültürüne Soykırım

Altun, paylaşımında, israilin Gazze’de arşivler, kütüphaneler, müzeler ve camiler gibi Filistin kültürünün en masum ve değerli varlıklarını hedef aldığını belirtti. Altun, “israil yönetimi, Filistinli sivilleri Gazze’den sürme niyetini açıkça ifade etti. Soykırımcı söylemleri ve savaş uygulamaları Filistin kimliğine ve kültürüne yöneliktir. Bu, vicdan sahibi hiç kimse için, özellikle de Batılı entelektüel topluluk için kesinlikle kabul edilemez olarak görülmelidir.” ifadelerini kullandı.

İİT Enformasyon Bakanları Toplantısı Sonuç Bildirisi Açıklandı İİT Enformasyon Bakanları Toplantısı Sonuç Bildirisi Açıklandı

Filistin’in Özgürlük Arzusu Ölümsüzdür

Altun, israilin Filistin kültürünü yok etmesinin Filistinlilerin egemenlik ve özgürlük arzularını öldüremeyeceğini vurguladı. Altun, “israilin Gazze’deki Filistin kültürel mirasını ve anıtlarını yok etmesine rağmen israilli liderler, Filistinlilerin egemenlik ve özgürlük arzularını öldüremeyeceklerini bilmelidir. İşgaller, katliamlar, soykırım eylemleri işgal altındaki bu insanların ruhunu parçalayamaz. Bu, 1967’den beri defalarca kanıtlanmıştır.” dedi.

Uluslararası Topluma Çağrı

Altun, son olarak, uluslararası topluma, israilin Filistin’de daha fazla yıkıma neden olmasını engellemek için sert adımlar atması çağrısını yineledi. Altun, “Tüm tarafları insani yardım erişimini kolaylaştırmaya ve müzakere masasına dönmeye çağırıyoruz. Filistin’in egemenliği tanınmalı ve tesis edilmelidir. Bu tek geçerli ve kalıcı çözümdür.” diye konuştu.

Kaynak: (İLKHA)