Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan'ın 12 yıllık görev süresi 20 Nisan'da sona eriyor. Bu nedenle, Yüksek Mahkemede başkanlık için seçim süreci bugün itibarıyla resmen başlıyor.

AYM Başkanı Zühtü Arslan'ın görev süresi, 20 Nisan 2024'te tamamlanacak. Yüksek Mahkemenin iç tüzüğü gereği, başkanlık için seçim süreci, başkanın görev süresinin sona ereceği tarihten 2 ay öncesinde başlıyor.

 Seçim işlerini AYM Başkanı Arslan yürütecek ve seçimin yapılacağı yer ile zaman, en az 7 gün önceden yazılı olarak AYM üyelerine bildirilecek. Başkan, gizli oylama ile ve en az 15 üyenin en az 8'inin oyunu alarak seçilecek.

AYM üyelerinin görevlerini 12 yılla sınırlayan düzenleme kapsamında Zühtü Arslan aday olamayacak. Yüksek Mahkemenin diğer üyeleri ise başkan adayı olabilecek. Seçim sürecinde herhangi bir üyenin yeterli çoğunluğu sağlayamaması halinde ise seçimlere devam edilecek.

AYM'nin yeni başkanı seçildi AYM'nin yeni başkanı seçildi

Zühtü Arslan, Yüksek Mahkeme'nin başkanlığına ilk kez 10 Şubat 2015'te seçilmiş ve ardından 4 yıl sonra ikinci kez, 2 Şubat 2023'te üçüncü kez başkanlığa getirilmişti.

Kaynak: (İLKHA)