İsrail'den Kritik Hamle: İran Devrim Muhafızları "Terör Örgütü" Listesinde Yer Alsın İsrail'den Kritik Hamle: İran Devrim Muhafızları "Terör Örgütü" Listesinde Yer Alsın

Japonya Savunma Bakanlığı'nın uzman heyeti, 2023-2027 mali yıllarını kapsayan 43 trilyon yenlik (290 milyar dolar) savunma harcamaları planını yetersiz buldu. Bu değerlendirme, bölgedeki güvenlik endişelerinin arttığı bir dönemde yapıldı.

Uzmanlar heyeti başkanı Sakakibara Sadayuki, açıklamasında, artan maliyetler ve döviz kurlarındaki dalgalanmaların, savunma harcamaları planlamalarını olumsuz etkileyeceğini savundu. 43 trilyon yenlik savunma harcamalarını "yetersiz" olarak nitelendiren Sakakibara, hükümetin bu konuya daha fazla odaklanması gerektiğini ifade etti.

Japonya Başbakanı Kişida Fumio, savunma ekipmanı fiyatlarında yaşanan artış ve yenin değer kaybına rağmen harcama planının boyutunu korumayı hedeflediklerini söyledi. Japonya'nın 2027'ye kadar savunma harcamalarını GSYİH'nin yüzde 2'si seviyesine çıkarma hedefi bulunuyor.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı