Anayasa Mahkemesi (AYM), Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyelerinin ağaçlara izinsiz afiş yapıştırdıkları gerekçesiyle kesilen idari para cezasını uygun buldu. Karar, AYM'nin "ifade özgürlüğü ihlali" iddiasını kabul etmeyerek verildi.

Batman'daki bazı HDP üyelerinin, yetkili makamlardan izin almadan ağaçlara propaganda afişleri astığı, bu afişlerin kolluk kuvvetleri tarafından indirilmesi talebine rağmen partililer tarafından indirilmediği belirtildi. Bunun üzerine ilgili partililere idari para cezası kesildiği ve afişlerin indirildiği ifade edildi.

FETÖ'ye Yönelik Kıskaç-7 Operasyonlarında 67 Şüpheli Yakalandı FETÖ'ye Yönelik Kıskaç-7 Operasyonlarında 67 Şüpheli Yakalandı

AYM'nin kararında, kamuya ait alanlarda afiş asmak için yetkili makamdan, özel alanlarda ise malikten izin alınmasının zorunlu olduğu vurgulandı. Ayrıca, afişlerin gelişigüzel biçimde ağaçlara yapıştırılmasının çevre kirliliğine sebep olabileceği ve bu durumun ifade özgürlüğünün etkin şekilde kullanımını gerektirmediği belirtildi.

Kararda, başvurucuların sağlıklı ve düzenli bir çevrede yaşama hakkını ihlal ettikleri ve uygulanan idari para cezasının ifade özgürlüğü üzerinde caydırıcı bir etki yaratmayacağı değerlendirildi.

Başvurucuların düzenli bir çevrede hukuk normlarını gözeterek afiş asmalarının önünde engel bulunmadığı ifade edilen kararda, idari para cezasının ifadelerin aktarılmasına ilişkin tercih hakkını aşırı biçimde kısıtlamadığı sonucuna varıldı.

Kaynak: AA