Brent petrol 84 dolara yaklaştı Brent petrol 84 dolara yaklaştı

Antalya, turizmde 2024 yılına hızlı bir giriş yaptı. Dünyanın dört bir yanından turistleri kendine çeken kent, 2023’te 16 milyon 84 bin 737 yabancı ziyaretçiye ev sahipliği yaptı. Bu rakam, Antalya’nın tüm zamanların en yüksek turist sayısına ulaştığı anlamına geliyor.

Ocak ayında yüzde 4,1’lik artış

Antalya, bu yılın ilk ayında da turizmdeki başarısını sürdürdü. Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü verilerine göre, Ocak ayında Antalya’ya 229 bin 97 turist geldi. Bu sayı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,1’lik bir artışı ifade ediyor. Antalya, böylece tüm zamanların en iyi Ocak ayı performansını sergiledi.

Rusya, Almanya, İngiltere ve Polonya öne çıktı

Antalya’ya gelen turistlerin ülke dağılımına bakıldığında, ilk sırada 57 bin 366 kişi ile Rusya yer aldı. Rusya’yı 39 bin 427 kişi ile Almanya, 17 bin 930 kişi ile İngiltere ve 9 bin 121 kişi ile Polonya izledi. Ukrayna, Kazakistan, Hollanda, İran, Belçika ve Kırgızistan da ilk 10’da bulunan diğer ülkeler oldu.

Turizmciler umutlu

Antalya’da turizm sektörünün temsilcileri, 2024 yılına ilişkin umutlu konuştu. Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Hakan Saatçioğlu, 2023’te kırdıkları rekorun kendilerini sevindirdiğini söyledi. Saatçioğlu, “2024 için kontaklarımızı yaptık, bize gelen ilk bilgilere göre erken rezervasyonlarda güzel bir artış var. Bu olması gereken bir artıştı. Bizi memnun edecek artışlar gözüküyor. Fiyat politikamızı da bütün oteller güzel ve düzgün bir şekilde ayarladı, o yüzden çok umutla bakıyoruz 2024’e.” dedi.

Saatçioğlu, özellikle İngiltere ve Polonya pazarlarında ciddi bir büyüme yaşadıklarını belirtti. Saatçioğlu, “İngiltere’den 2019’da 500 bin İngiliz turist geldi. Geçen sene ise Antalya’da 1 milyon 300 bin İngiliz turist ağırladık. Bu çok güzel bir artış, bu da bize umut veriyor. İngiliz pazarında bu artışın devam edeceğini düşünüyorum. Bu yıl İngiltere pazarında yaklaşık yüzde 20’lik bir artış bekliyoruz. Polonya pazarında da geçen yıl yüzde 35’lik bir artış görüldü. Bu yıl da devam edeceğini umuyoruz.” diye konuştu.

Saatçioğlu, Rusya pazarında da artış yaşandığını ancak 2019 yılı rakamlarını henüz yakalayamadıklarını ifade etti. Saatçioğlu, “Rusya pazarında halen 2019 yılı rakamlarını yakalayamadık. 2019’da Antalya’da 3 milyon 900 bin Rus turist konuk etmiştik. Geçen sene 3 milyon 400 bin Rus turist geldi. Bu yıl daha fazla bekliyoruz.” dedi.

“Türkiye’de inanılmaz bir potansiyel var”

Belek Turizm Merkezi’ndeki bir otelin genel müdürü Ali Kızıldağ da turizmde çok ciddi sınavlar verdiklerini ancak buna karşın güzel hikayeler yazdıklarını ve büyük başarılara imza attıklarını belirtti. Kızıldağ, “Sektör olarak yılmadan, mücadele azmimizi kaybetmeden 2024’ün, 2023’ten daha iyi olması için büyük bir gayret göstereceğiz. Türkiye’de inanılmaz bir potansiyel var. Ülkemiz, kültürümüz, gastronomimiz, insanımız, misafirperverliğimiz, doğamız her şeyimiz bunun için müsait. Uygulanan politikalar da iyi. Çok iyi bir çizgiye oturduk.” diye konuştu.

Kızıldağ, başarılı turizm politikalarıyla emin adımlarla ilerlediklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA