Brent petrolün varil fiyatı, uluslararası piyasalarda yükselişini sürdürüyor. Dün 79,66 dolara kadar çıkan Brent petrol, günü 79,27 dolardan kapattı. Bugün saat 10.40 itibarıyla Brent petrol, yüzde 0,31 artışla 79,52 dolardan işlem gördü.

Orta Doğu’da çatışmalar petrol arzını tehdit ediyor

Brent petrolün fiyatını yukarı yönlü destekleyen en önemli faktör, Orta Doğu’da yaşanan gerginlikler. Bölgede süren çatışmalar, petrol arzını sekteye uğratabileceği endişesini artırıyor.

Bitcoin, 60 Bin Doları Aşarak Tarihi Zirveye Ulaştı Bitcoin, 60 Bin Doları Aşarak Tarihi Zirveye Ulaştı

İsrail, Gazze’ye yönelik saldırılarını sürdürüyor. Hamas da İsrail’e karşı roket atışları yapıyor. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ateşkes ve karşılıklı esir takası teklifi sunan Hamas’ın isteklerini reddettiğini açıkladı.

Yemen’de ise İran destekli Husiler, ABD ve İngiltere’ye ait savaş uçaklarının Hudeyde kentindeki Ras İsa bölgesine hava saldırısı düzenlediğini duyurdu. Husiler, salı günü Kızıldeniz’de bir ABD ve bir İngiliz gemisini deniz füzeleriyle vurduklarını iddia etmişti.

Bu gelişmeler, Kızıldeniz’den geçen gemilerin hedef alınmasından dolayı birçok geminin rotasını değiştirmesine neden oldu. Kızıldeniz, dünyanın en önemli petrol ticaret yollarından biri olarak kabul ediliyor. Husilerin saldırıları, petrol sevkiyatlarını da olumsuz etkileyebilir.

ABD’de benzin talebi artıyor

Brent petrolün fiyatını yukarı yönlü etkileyen bir diğer faktör ise ABD’deki benzin talebinin artması. ABD, dünyanın en çok petrol tüketen ülkesi olarak biliniyor. ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), ülkedeki benzin stoklarının 3 milyonun üzerinde azaldığını açıkladı. Bu durum, ülkedeki talep iştahının devam ettiğine işaret ediyor.

Öte yandan, ABD’deki petrol stoklarının beklentinin üzerinde arttığına dair veriler, fiyatların yükselişini sınırlıyor. EIA, ülkedeki ticari ham petrol stoklarının geçen hafta yaklaşık 5 milyon 500 bin varil artış kaydettiğini bildirdi. Piyasa beklentisi, stokların 674 bin varil artacağı yönündeydi.

Brent petrolde teknik seviyeler

Brent petrolde teknik olarak 80,08 ile 80,66 dolar aralığının direnç, 78,64 ile 77,63 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor. Brent petrol, 80 dolar seviyesini aşarsa yeni bir yükseliş trendine girebilir. Ancak 77,63 dolar seviyesinin altına düşerse düşüş trendi başlayabilir.

 

Kaynak: (İLKHA)