22. Hipertansiyon ve Kardiyovasküler Hastalıklar Kongresi Gerçekleşti 22. Hipertansiyon ve Kardiyovasküler Hastalıklar Kongresi Gerçekleşti

Georgetown Üniversitesi Tıp Merkezi ve Wisconsin Üniversitesinden araştırmacılar, Amerika Birleşik Devletleri'nde birinci basamak ve acil sağlık ünitelerine başvuran hastalar üzerinde gerçekleştirdikleri araştırma sonuçlarını paylaştı. Araştırma, bakteriyel enfeksiyonlar dahi olsa, antibiyotiklerin alt solunum yolu enfeksiyonlarına karşı beklenen etkiyi göstermediğini vurguladı.

 Bakteriyel ve Viral Enfeksiyonlar Arasındaki Fark Araştırmacılar, hastalara ait enfeksiyon türlerini mikrobiyolojik testlerle belirleyerek, enfeksiyonların bakteriyel, viral, karışık veya patojen içermeyen olarak sınıflandırdı. Antibiyotik alıp almamanın, iyileşme süreci üzerinde bir etkisi olmadığı gözlendi.

Yan Etkilere Dikkat! Araştırma, aşırı antibiyotik kullanımının yol açtığı yan etkileri de gündeme getirdi. Ağır yan etkiler arasında anafilaksi, Stevens-Johnson sendromu ve Clostridioides difficile ile ilişkili ishalin yanı sıra, baş dönmesi, mide bulantısı ve ishal de bulunuyor. Dünya Sağlık Örgütü, bu durumun sağlık harcamalarını artıracağını ve yaşam süresini kısaltabileceğini belirtti.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı