Gaziantep, Malatya, Adıyaman, Şanlıurfa, Kilis, ve Kahramanmaraş'ı etkileyen "asrın felaketi"nin ardından yıkılan binalara ilişkin devam eden adli süreçte 794 sanık yargılanıyor. Gaziantep'te Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmalar sonucunda 24 binanın yıkıldığı ve 10'u tutuklu 42 sanığın dava açıldığı bildirildi.

Depremin merkezi Kahramanmaraş'ta ise başsavcı vekili ve 4 savcının görev aldığı "Deprem Soruşturmaları Bürosu" tarafından yürütülen çalışmaların tamamlanmak üzere olduğu ifade edildi. Şu ana kadar hazırlanan 70 iddianame mahkemelerce kabul edilirken, 10'u tutuklu 152 sanığın yargılanmasının sürdüğü belirtildi.

Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada 58 dava açıldı ve 245 sanık yargılanıyor. Adıyaman'da 70 iddianame mahkemelerce kabul edildi, 19'u tutuklu 240 sanık yargılanıyor. Şanlıurfa'da 9 davada 4'ü tutuklu 13 sanık yargılanırken, Kilis'te bir binanın sahibi hakkında devam eden bir dava bulunuyor.

Adalet Bakanı Tunç'tan Öldürülen Kedi "Eros" Davasıyla İlgili Yeniden Görülecek Karar Adalet Bakanı Tunç'tan Öldürülen Kedi "Eros" Davasıyla İlgili Yeniden Görülecek Karar

Adli Süreçte Beklentiler

Bölgede yürütülen adli süreçlerin büyük çoğunluğunun tamamlanmasına yaklaşılırken, beklenen bilirkişi raporlarının gelmesiyle birlikte daha fazla davanın açılması ve soruşturmaların sonlanması bekleniyor. Yıkılan binalara ilişkin yaşanan felaketin izleri mahkemelerde sürüyor.

Kaynak: AA