Resmi Gazete'de yayımlanan "Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik," B sınıfı ehliyet sahiplerinin motosiklet kullanımıyla ilgili önemli bir değişikliği beraberinde getirdi. Artık, en az 2 yıllık deneyime sahip olan B sınıfı ehliyet sahipleri, A1 sınıfı sürücü belgesi ile motosiklet kullanabilecek.

Bakandan Müjde: 500'ün Üzerinde Atama Yapılacak! Bakandan Müjde: 500'ün Üzerinde Atama Yapılacak!

Yönetmelik değişikliğine göre, bu imkandan faydalanabilmek için sürücülerin belirlenen koşulları yerine getirmesi gerekiyor. Bunlar arasında en az 2 yıllık deneyime sahip olmak, gerekli sağlık şartlarını taşımak ve geriye doğru 5 yıl içinde sürücü belgesinin geçici veya daimi olarak geri alınmamış olması bulunuyor. Ayrıca, belirlenen direksiyon eğitimi dersini tamamlayıp başarılı olunması ve A1 sınıfı sertifikasının sürücü belgesi sistem kayıtlarına işlenmesi gerekiyor.

Yönetmelik, yayım tarihinden itibaren yürürlüğe girdi. Ancak, belirtilen şartları kaybetmesi veya sürücü belgesinin geri alınması durumunda, ilgili kişinin yetkisi trafik kolluğu veya sürücü belgesi vermeye yetkili birimlerce iptal edilecek.

Kaynak: AA