Türkiye'nin Milli Muharip Uçağı KAAN İlk Uçuşunu Gerçekleştirdi Türkiye'nin Milli Muharip Uçağı KAAN İlk Uçuşunu Gerçekleştirdi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Mossad ajanlarına karşı gerçekleştirilen MİT operasyonundan milletçe gurur duyduklarını belirtti. Koca, “Yabancı uyruklu 15 şahıs tutuklandı, 12 şahıs adli kontrol ve yurtdışına çıkma yasağıyla serbest bırakıldı, 7 şahıs sınır dışı edildi.” bilgisini paylaştı.

Sağlık Bakanlığı Hedef Alındı

Koca, milli bir meselede bile fırsat kollayan bazı kişilerin Sağlık Bakanlığı’nı hedef alan yalanına cevap vermek zorunda kaldıklarını ifade etti. Koca, “Operasyon kapsamındaki şahıslar arasında, iddia edildiği gibi yabancı uyruklu doktor yoktur. Eğer olsaydı, iddia sahipleri kendilerince sonuçlar çıkaracaklardı. Gerçek, olmasını istedikleri gibi değil.” dedi.

Temizlik Görevlisi Şahıs Doktor Değil

Koca, doktor olduğu iddia edilen yabancı uyruklu şahsın temizlik görevlisi olduğunu ve operasyon sonucu adli kontrol ve yurt dışına çıkma yasağı ile serbest bırakıldığını açıkladı. Koca, şahsın Mısır uyruklu olduğunu, AB ile ortak yürütülen Göçmen Sağlığı Merkezleri projesi kapsamında 2019’da işe alındığını, işe alımı öncesinde güvenlik soruşturmasından geçtiğini ve çalışma izni olduğunu belirtti. Koca, “Temizlik görevlisi şahıs bugüne dek hiçbir sağlık hizmetine dâhil olmamıştır.” dedi.

Fırsatçı İddialar

Koca, şahsın “doktor” olduğu iddiasının “fırsat” değerlendirme girişimi olduğunu söyledi. Koca, “Çünkü iddia sahipleri, yabancı uyruklu (Suriyeli) doktorların ‘Güvenlik soruşturması yapılmadan, hiçbir sınava tabi tutulmadan, diploma ve vatandaşlık aldıklarını’ defalarca tekrarladılar. Defalarca tekrarladıkları sözlere artık inanıyor olabilirler. Onların kendi sözlerine inanıyor olması somut gerçeği değiştirmez. Bu sözlere karşı yeniden açıklama gerekmez.” dedi.

Göçmen Sağlığı Merkezleri Hakkında

Koca, temizlik görevlisi şahsın bir biriminde çalıştığı Göçmen Sağlığı Merkezleri hakkında tartışma konusu edilmeleri sebebiyle bazı bilgiler verdi. Koca, “Geçici koruma altında olan sığınmacılara sağlık hizmetleri, AB ile ortak yürütülen proje kapsamındaki Göçmen Sağlığı Merkezlerinde veriliyor. Bu merkezlerde, sadece koruma altındaki yabancılara hizmet verilmektedir.” dedi.

Koca, Göçmen Sağlığı Merkezlerinde, tüm kurumlarda olduğu gibi, yabancılara çalışma izni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Uluslararası İş Gücü Genel Müdürlüğü tarafından verildiğini, gerekli güvenlik soruşturmalarının yapıldığını, çalışma izni verilmemiş yabancı uyruklu birinin Göçmen Sağlığı Merkezlerinde istihdam edilemediğini vurguladı.

Şaşırtıcı İddia

Koca, “Güvenlik soruşturması yapılmadan, hiçbir sınava tabi tutulmadan, diploma ve vatandaşlık alan” doktor diye bahsedilen, temizlik görevlisinin de bir anlamda “sahte doktor” haline getirildiği, böyle olması durumunda siyasi rant vaat eden iddianın şu yönüyle de şaşırtıcı olduğunu söyledi: “Ajan olduğu tespit edilen şahıs İstanbul’da, Gazzeli hastaların tedavi edildiği bir Göçmen Sağlığı Merkezinde çalışıyormuş.” Koca, Gazzeli hastaların bu gibi yerlerde değil, Ankara’daki büyük hastanelerde tedavi edildiğini herkesçe bilindiğini hatırlattı.

Hakikate Saygı

Koca, zaman kaybından ibaret gündemlere yol açanlar unutmasın diye uyararak, “Milli istihbarat teşkilatının gurur verici başarısını başka konularla ilişkilendirerek yalan ve iftiraya sarılanların ayıbı kısa sürede ortaya çıkmıştır. Alışkanlık haline gelen yalanlarsa kişilerin kendi şahsiyetlerine suikastıdır.” dedi. Koca, talep ettikleri şeyin hakikate saygı olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: (Haber Merkezi)