Tarımsal Girdi Fiyatlarındaki Artış Durmuyor Tarımsal Girdi Fiyatlarındaki Artış Durmuyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ocak ayına ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerini açıkladı. Buna göre, ocakta TÜFE bir önceki aya göre yüzde 6,7, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 6,7, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 64,9 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 54,7 arttı.

Bakan Şimşek: Enflasyonun ana eğilimi etkilenmedi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, ocak ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Bakan Şimşek, ocak ayında aylık enflasyonun geçici etkiler kaynaklı yükseldiğini ancak enflasyonun ana eğiliminin etkilenmediğini belirtti. Bakan Şimşek, “Ocak ayında büyük oranda enflasyona yansıyan bu etkilerin enflasyonun ana eğilimini etkilemesini beklemiyoruz.” dedi.

Bakan Şimşek: Şubat’ta enflasyon düşmeye başlayacak

Bakan Şimşek, paylaşımında, şubat ayından itibaren enflasyonun düşüşe geçeceğini ve tahminlerle uyumlu olacağını söyledi. Bakan Şimşek, “Şubat’tan itibaren aylık enflasyonun kayda değer şekilde düşerek tahmin patikamızla uyumlu seyredeceğini öngörüyoruz. Yıllık enflasyonda ise yılın ikinci yarısında belirgin bir gerileme göreceğiz.” diye konuştu.

Bakan Şimşek: Fiyat istikrarı temel önceliğimizdir

Bakan Şimşek, paylaşımında, fiyat istikrarını sağlamanın temel öncelikleri olduğunu da vurguladı. Bakan Şimşek, “Fiyat istikrarını sağlamak temel önceliğimizdir. Bu doğrultuda, ekonomi programımızı kararlılıkla uygulamaya devam ediyoruz. Mali disiplin ile dezenflasyon sürecine destek olurken, yapısal reformlarla kazanımlarımızı kalıcılaştıracağız.” dedi.

Kaynak: (İLKHA)