İstanbul merkezli savunma sanayi şirketi Baykar tarafından geliştirilen milli ve özgün Bayraktar TB3 SİHA, başarılı bir test uçuşuyla dikkat çekti. Söz konusu uçuşta, Bayraktar TB3 SİHA, 27 saat boyunca kesintisiz olarak havada kalarak 4 bin 600 kilometrelik bir mesafe kat etti.

Baykar tarafından yapılan açıklamaya göre, Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde bulunan AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi'nde gerçekleştirilen 26'ncı test uçuşu sırasında Bayraktar TB3, 27 saat 19 dakika boyunca orta irtifada başarılı bir performans sergiledi.

Başlangıçta dün saat 09.40'ta başlayan uçuş, bugün saat 12.59'da tamamlandı ve bu süre zarfında Bayraktar TB3, 4 bin 600 kilometrelik bir mesafe kat ederek gökyüzünde yol aldı. Uçuş sırasında SİHA'nın ASELFLIR-500 Elektro-Optik Sistem ile orta irtifadaki sistem ve dayanım performansının ölçüldüğü testler de başarıyla gerçekleştirildi.

Bu başarılı uçuşla birlikte, Bayraktar TB3 SİHA'nın toplamda 224 saate varan test uçuş süresine ulaşıldı. Milli SİHA, daha önce gerçekleştirilen uzun uçuş testlerinde de dikkat çekici performans sergilemişti. Özellikle 20 Aralık 2023'te yapılan uzun uçuş testinde, Bayraktar TB3 32 saat boyunca havada kalarak 5 bin 700 km yol kat etmişti.

Bayraktar TB3'ün sahip olduğu kabiliyetler arasında, kısa pistli gemilerden kalkış ve iniş yapabilme özelliği de bulunuyor. Bu özelliğiyle, dünyadaki ilk silahlı insansız hava aracı olma özelliğine sahip olan Bayraktar TB3, önümüzdeki dönemde TCG Anadolu gibi gemilerden operasyonel olarak kullanılabilecek.

Teknolojik Güç Birliği: Güney Kore ve ABD, Ortak Yapay Zeka Çalışma Grubu Kurdu Teknolojik Güç Birliği: Güney Kore ve ABD, Ortak Yapay Zeka Çalışma Grubu Kurdu

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, Bayraktar TB3'ün TCG Anadolu gemisinde test edilmesi planları hakkında da bilgi verdi. Bu testlerin, Türkiye'nin savunma kabiliyetlerine önemli katkılar sağlayacağı belirtiliyor.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı