Gazze şehidleri için gıyabi cenaze namazı kılındı Gazze şehidleri için gıyabi cenaze namazı kılındı

Üstad Bediüzzaman Said Nursi'nin vefatının 64'üncü yılı münasebetiyle açıklama yapan Hayrat Vakfı İl Temsilcisi Faysal Vuran, Nursi'nin İslam hizmetleri noktasında asra damga vuran bir şahsiyet olduğunu belirtti.

Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri'nin vefatının 23 Mart 1960 tarihinde Şanlıurfa İpek Palas Oteli'nde gerçekleştiğini hatırlatan Vuran, vefatının ardından her yıl Ramazan ayında Şanlıurfa'da mevlid programlarının düzenlendiğini ifade etti.

Bu yıl, Üstad'ın vefatının 64'üncü yıl dönümünde ise Hazreti İbrahim'in (aleyhi selam) doğduğu makam ve Bediüzzaman Hazretlerinin ilk defnedildiği yer olan Mevlid-i Halil (Dergâh) Camii'nde bir mevlid etkinliği gerçekleştirilecek.

Mevlid etkinliğine, Bediüzzaman Hazretlerinin sevenleri, talebeleri ve Türkiye'nin dört bir yanından misafirlerin katılması bekleniyor.

Ekran Görüntüsü 2024 04 03 171755

Vuran, Üstad Bediüzzaman Said Nursi'nin vefatının sene-i devriyesi nedeniyle yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

"Üstadımızı rahmetle, minnetle yâd ediyorum. Şu anda huzurunda bulunduğumuz sevgili üstadımızın miladi olarak 1960 yılında 23 Mart'ta; Ramazan ayı olarak 25’i 26’ya bağlayan gece Rahmet-i Rahmana' kavuşuyor. Üstad Bediüzzaman hazretleri buraya defnedililiyor. 111 gün burada medfun kalıyor daha sonra dönemin idarecileri tarafından mübarek naaşı buradan alınıp Isparta'ya bilinmeyen bir yeri defnediliyor. Öncelikle sevgili Üstadımızı rahmetle, minnetle yâd ediyorum."

Bediüzzaman'ın hayatını ve hizmetlerini değerlendiren Vuran, şunları ekledi:

"Üstad Bediüzzaman hazretleri dünyevi olarak hiçbir maksadın, hiçbir makamın, mansıbın, bir şöhretin peşinde olmamış; böyle bir şey de arkasına bırakmamış. Bütün dünyasını eline tuttuğu küçücük bir çantasına sığdıran ama arkasında çok büyük bir iman hizmeti bırakan bir İslam alimini görüyoruz."

Bediüzzaman'ın manevi mirasına sahip çıkılması gerektiğini vurgulayan Vuran, "Şanlıurfalılar da çoluk çocuğuyla her türlü fikirde olmasına rağmen Üstad Bediüzzaman'ı sever, hürmet ederler. Onun için bizler de böyle bir zata inşallah bize açtığı yoldan, yazdığı eserlerden istifade etmekle hayatımızı geçirmenin gayreti içinde olalım." şeklinde konuştu.

Kaynak: (İLKHA)