Türkiye, Teknoloji Girişimcilerini Ağırlamaya Hazırlanıyor Türkiye, Teknoloji Girişimcilerini Ağırlamaya Hazırlanıyor

ABD’li girişimci Elon Musk, insan beynini bilgisayara bağlamayı amaçlayan Neuralink projesinde yeni bir aşamaya geldiklerini duyurdu. Musk, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, ilk kez bir insana beyin çipinin yerleştirildiğini ve iyileşme sürecinin iyi gittiğini belirtti. Musk, ilk Neuralink ürününün adının “Telepati” olduğunu ve sadece düşünerek cihazları kontrol etmeyi sağladığını söyledi.

İlk Kullanıcılar Engelli Kişiler Olacak

Musk, Neuralink’in ilk kullanıcılarının uzuvlarını kullanma kabiliyetini kaybetmiş kişiler olacağını kaydetti. “Stephen Hawking’in hızlı bir katip veya müzayedeciden daha hızlı iletişim kurabildiğini hayal edin. Hedef bu.” diyen Musk, ilk sonuçların “umut verici” olduğunu ifade etti. Musk, Neuralink’in felç ve körlük gibi nörolojik rahatsızlıkları tedavi etmeyi ve engelli kişilerin hayat kalitesini artırmayı hedeflediğini vurguladı.

FDA Onayı Alınmıştı

Neuralink, Mayıs 2023’te beyin çipi projesinin insanlar üzerinde denenmesine başlanması için ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nden (FDA) onay almıştı. Daha önce maymunlar üzerinde test edilen çiplerin, beyindeki sinyalleri başarıyla yorumlayarak cihazlara aktardığı kaydedilmişti. Elon Musk ve bir grup mühendis tarafından 2016’da kurulan Neuralink, beyne yerleştirilecek mikroçipler sayesinde insanlar ve bilgisayarlar arasında bir veri iletim sistemi geliştirmeyi amaçlıyor.

Kaynak: AA