ABD Başkanı Joe Biden, Gazze’de devam eden israil saldırıları ve olası bir ateşkes anlaşması hakkında açıklamalarda bulundu. Başkent Washington’da başkanlık uçağına binmeden önce gazetecilerin sorularını cevaplayan Biden, ateşkesin Hamas’a bağlı olduğunu ifade etti.

Heniyye: Erdoğan'ın Filistin Dava Açıklaması Türk Halkının Vicdanını Yansıtıyor Heniyye: Erdoğan'ın Filistin Dava Açıklaması Türk Halkının Vicdanını Yansıtıyor

Biden, “Şu anda Hamas’ın elinde. israilliler iş birliği yapıyor. Mantıklı bir teklif geldi. Ne olacağını birkaç gün içinde öğreneceğiz.” dedi.

Biden, ateşkes için çabaladıklarını söyledi

Biden, Ramazan ayı öncesinde bir ateşkes ihtimali konusunda ise, “Ateşkese ihtiyacımız var. Ateşkes olmalı. Ramazana kadar devam etmesi durumuna gelirsek çok ama çok tehlikeli olacak. Bu yüzden ateşkes sağlamak için çok ama çok çabalıyoruz.” şeklinde konuştu.

Biden, ayrıca Filistinlilerin ciddi bir kıtlık riskiyle karşı karşıya olduğu Gazze Şeridi’ne daha fazla yardım ulaştırılması için çalıştıklarını kaydetti.

Hamdan, ABD yönetimine eleştiri getirdi

Öte yandan, Hamas Siyasi Büro Üyesi Usame Hamdan, Gazze’de ateşkesin sağlanması için ABD yönetiminin siyonist rejime yeterli baskı uygulamadığını savundu.

Hamdan, Hamas’ın ateşkes anlaşması için belirttikleri şartların “israil askerlerinin Gazze Şeridi’nden tamamen çekilmesi, yerinden olan sivillerin bölgelerine dönmesi, gerekli olan tüm yardımların Gazze’ye girmesi” olduğunu hatırlattı.

Hamdan, siyonist rejimin daha önce olduğu gibi “erteleme politikası” yürüttüğünü, savaş alanında başaramadığı şeyi müzakere masasında başaramayacağını söyledi.

Hamdan, “Gazze Şeridi’nde ateşkesin sağlanması ve esirlerin bırakılmasına engel olan israilin kendisidir. israil, saldırılarını genişletmek için vakit kazanmaya çalışıyor. Arabulucu ülkeler de bu durumun artık farkında. israile baskı uygulayabilecek ülke ABD’dir. ABD yönetimi ise Gazze’de ateşkes için müzakere sürecinde işgalcilere herhangi bir ciddi baskı uygulamıyor.” diye konuştu.

Kaynak: (İLKHA)