ABD Başkanı Joe Biden, NBC kanalında yayınlanan “Late Night With Seth Meyers” programında, İsrail ve Gazze arasındaki durumu ve siyonizmi değerlendirdi. Biden, “Siyonist olmanız için Yahudi olmanıza gerek yok. Ben bir siyonistim, İsrail olmasaydı, dünyada tek bir Yahudi bile güvende olmazdı.” dedi.

İki Devletli Çözüm Vurgusu

Biden, Gazze’de sağlanacak geçici bir ateşkesin ardından, İsrail’in güvenliğini ve Filistinlilerin bağımsızlığını garanti altına alacak iki devletli çözüme ulaşılmasının mümkün olabileceğini belirtti. ABD Başkanı, siyonist rejimin barış için bu fırsatı değerlendirmesi gerektiğini vurguladı.

Gazze’de Ateşkes Beklentisi

Biden, Gazze’de ateşkesin ne zaman sağlanacağına dair sorulara, “Umuyorum bu hafta sonuna kadar. Ulusal güvenlik danışmanım çok yakın olduğumuzu söyledi ama daha tamamlamadık. Umuyorum ki gelecek pazartesiye kadar (Gazze’de) ateşkes sağlanacaktır.” şeklinde yanıt vererek, konuya dair umutlu olduğunu dile getirdi.

Biden’ın açıklamaları, İsrail ve Filistin arasındaki uzun süredir devam eden çatışmaların çözümüne yönelik uluslararası toplumun çabaları bağlamında önemli bir yer tutuyor. ABD Başkanı’nın siyonizmle ilgili ifadeleri ve Gazze’deki ateşkes beklentisi, bölgedeki mevcut durumun yanı sıra gelecekteki olası gelişmeler açısından da dikkat çekici bulunuyor.

Gazze'de İnsanlık Krizi: BM, Nüfusun Yarısının Açlıkla Karşı Karşıya Olduğunu Açıkladı Gazze'de İnsanlık Krizi: BM, Nüfusun Yarısının Açlıkla Karşı Karşıya Olduğunu Açıkladı

Kaynak: (İLKHA)