ABD Başkanı Joe Biden'ın oğlu Hunter Biden, California'daki mahkemede kendisine yöneltilen vergi kaçırma suçlamalarını reddederek suçsuz olduğunu savundu. Los Angeles Bölge Mahkemesinde düzenlenen duruşmada, Biden hakkında toplamda 9 ayrı vergi suçlamasıyla ilgili savunma yapıldı.

Duruşma, Hunter Biden'ın vergi suçlamalarıyla ilgili olarak yargılandığı duruşma, suçlamaların ortaya çıkmasından bir ay sonra gerçekleşti. İddianame dosyasında, Biden'a yönelik vergi beyanı yapmama, vergi ödememe, kaçakçılık ve düzmece vergi beyanı gibi üçü ağır, altısı kabahat durumunda toplamda 9 suçlama bulunuyor.

Federal savcılar, geçen ay federal mahkemeye sundukları 56 sayfalık iddianamede, Hunter Biden'ın 2016'dan 2019'a kadar en az 1.4 milyon dolar federal vergiyi ödemediğini iddia ettiler. Savcılar ayrıca, bu paranın "uyuşturuculara, eskortlara ve kız arkadaşlarına, lüks otellere ve kiralık mülklere, egzotik arabalara, kıyafetlere ve kişisel nitelikteki diğer eşyalara harcandığını" öne sürdüler.

Mahkemede savunma yapan Hunter Biden, ABD Bölge Mahkemesi Hakimi Mark Scarsi'ye, kendisine yöneltilen tüm suçlamalar için "Suçsuzum." cevabını verdi. Duruşma, haziran ayına ertelendi.

Japonya, Ukrayna'nın Yeniden İnşasına 15,8 Milyar Yenlik Destek Verecek Japonya, Ukrayna'nın Yeniden İnşasına 15,8 Milyar Yenlik Destek Verecek

Kongre Çağrıları ve Soruşturma: "Kongreyi Tahkir" Suçlamasıyla Karşı Karşıya

Hunter Biden, vergi suçlamalarıyla başı belada olmanın yanı sıra Temsilciler Meclisi Adalet Komitesi tarafından "Kongreyi tahkir" suçlamasıyla da karşı karşıya. Dün Hunter Biden hakkında ifade vermesi için çağrıda bulunan komite, Biden'ın ifade verme çağrısını reddetmesinin ardından "Kongreyi tahkir" suçlamasıyla ilgili tavsiye kararı almıştı.

Temsilciler Meclisi, ABD Başkanı Joe Biden'ın aile üyelerinin yabancı iş anlaşmalarından uygunsuz şekilde yararlanıp yararlanmadığı veya vergi suçları konusundaki iddiaları araştırmak için çok yönlü bir azil soruşturması yürütüyor. Duruşma, hem federal vergi suçlamalarını hem de kongreyi tahkir suçlamalarını kapsayan bu geniş kapsamlı soruşturmanın bir parçası olarak önemli bir gelişmeyi temsil ediyor.

Kaynak: (Haber Merkezi)