BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, ABD'deki üniversitelerdeki Gazze protestolarında polis şiddetine karşı çıktı. Türk, kolluk kuvvetlerinin müdahalesini "orantısız" olarak nitelendirerek ifade özgürlüğünün önemine vurgu yaptı.

ABD'deki üniversitelerdeki Filistin yanlısı gösterilerde son 10 günde yaklaşık 900 kişi gözaltına alındı. Columbia Üniversitesi rektörünün polisten protestocuları uzaklaştırmasının ardından ülke genelinde yeni protestolar başladı.

Türk, ifade özgürlüğünün ve barışçıl toplanma hakkının toplum için temel öneme sahip olduğunu vurguladı. Özellikle işgal altındaki Filistin topraklarında bu hakların daha da önemli olduğunu belirtti.

ABD yetkililerine seslenen Türk, üniversite yetkilileri ve kolluk kuvvetlerinin protestoları kısıtlamaya yönelik eylemlerinin belirlenen sınırları aşmaması gerektiğini dile getirdi.

Ortadoğu’da Barışın Önündeki Engeller: Lavrov’dan Çarpıcı İddialar Ortadoğu’da Barışın Önündeki Engeller: Lavrov’dan Çarpıcı İddialar

ABD'deki üniversitelerdeki protestolar, Gazze'deki savaşı ve Filistin halkının haklarını desteklemek amacıyla kararlı bir şekilde devam ediyor.

Kaynak: (İLKHA)