Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yaptığı yazılı açıklamada, 2023 yılında Türk boğazlarından geçen gemi sayısının bir önceki yıla göre yüzde 8,2 oranında artarak 83 bin 892’ye ulaştığını bildirdi. Bakan Uraloğlu, bu sayının İstanbul Boğazı’ndan 39 bin, Çanakkale Boğazı’ndan ise 44 bin 892 adet gemi geçişi şeklinde gerçekleştiğini kaydetti.

Bakan Uraloğlu, dünya denizyolu ticaretinin yüzde 3 arttığını ve 2024 yılında da yüzde 2,1 büyüyerek yaklaşık 12,636 milyar tona ulaşmasını beklediklerini belirterek, bu büyümeden Türk boğazları ve Karadeniz trafiğinin de olumlu yönde etkileneceğini ifade etti. Bakan Uraloğlu, “Karadeniz’de ise yaşanan savaş nedeni ile birçok limanın kapalı olması ve açık olanların da tam kapasite ile çalışmadığı göz önüne alındığında Türk boğazlarından geçen gemi sayısındaki artışın, yakın gelecekte Karadeniz’deki deniz trafiğini daha da artıracağını düşünüyoruz.” dedi.

Limanlardaki Konteyner Elleçlemeleri de Arttı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 2023 yılında Türkiye limanlarında elleçlenen yük ve konteyner istatistiklerini de değerlendirdi. Bakan Uraloğlu, “Limanlarımızdaki konteyner elleçlemelerimiz dünyadaki trendin aksine 2023 yılını artışla kapatmıştır.” açıklamasında bulundu.

Bakan Uraloğlu, Türkiye limanlarında elleçlenen konteyner miktarının ton bazında bir önceki yıla göre yüzde 2,5 artarak 133 milyon 467 bin 400 ton, TEU bazında ise yüzde 1,5 artarak 12 milyon 556 bin 401 TEU olarak gerçekleştiğini belirtti. Bakan Uraloğlu, “2023 yılının ikinci çeyreğinden itibaren Türkiye’nin denizyolu konteyner ticaretindeki düşüş trendi sona ermiş ve aylık bazlarda bir önceki yıla göre yüzde 10 civarında artışlar göstermiştir. 2024 yılında ise dünya denizyolu konteyner taşımacılığının yüzde 4 büyümesi beklenmektedir.” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığının 2024-2028 Stratejik Planı Yayımlandı Diyanet İşleri Başkanlığının 2024-2028 Stratejik Planı Yayımlandı

Bakan Uraloğlu, 2023 yılının ilk yarısında limanlarımızda elleçlenen konteyner miktarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,6 azalırken, yılın ikinci yarısında ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8,1 artmış ve yüksek bir artış performansı sergilemiştir. Bakan Uraloğlu, “2024 yılında, uygulayacağımız ekonomi politikalarıyla ve bölgemizdeki çatışmaların sona ermesi ile deniz ticaretinde yeni rekorlar kırmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

Aliağa Bölgesi En Çok Yük Elleçleyen Bölge Oldu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 2023 yılında Aliağa Bölge Liman Başkanlığı idari sınırlarında faaliyet gösteren liman tesislerinde toplam 81,9 milyon ton yük elleçlemesi gerçekleştiğini belirterek, “Kocaeli Bölge Liman Başkanlığımız da elleçlenen 81,29 milyon ton elleçlemesini geçerek ilk defa ülkemizde en çok yükün elleçlendiği bölge Aliağa Bölgesi olmuştur.” dedi.

Bakan Uraloğlu, konteyner elleçlemelerinde ise en yüksek elleçleme yaklaşık 3,17 milyon TEU elleçleme ile Ambarlı Bölge Liman Başkanlığımızda gerçekleştiğini bildirdi. Bakan Uraloğlu, “Bu liman bölgemizi 2,16 milyon TEU konteyner elleçleme ile Kocaeli Bölge Liman Başkanlığımız takip etmiştir.” ifadesini kullandı.

Kaynak: (İLKHA)