Kripto ve hisse senetlerinde son günlerde yaşanan olaylar, yatırımcıları tedirgin ediyor. Bitcoin ETF'lerine onay çıkmasının ardından kripto paralarda yaşanan fiyat geri çekilmeleri, Ufuk Korcan tarafından değerlendiriliyor. Özellikle 18-35 yaş arası genç yatırımcıların kripto paralara olan ilgisi ve bu ilginin borsadan kriptoya göç etmesi piyasalarda dikkat çekiyor.

Borsa İstanbul'da yaşanan yatırımcı sayısındaki azalmanın, halka arzlar ve genç yatırımcıların kripto paralara yönelmesiyle ilişkilendirildiği belirtiliyor. Özellikle kripto paralara olan ilgi, genç yatırımcıları kısa vadeli yüksek getiri peşinde koşmaya itiyor. Ancak Ufuk Korcan, hisse senetlerine sadık olan yatırımcıların mevduata ve kripto paralara yöneliş eğiliminin düşük olduğunu belirtiyor.

ABD Sermaye Piyasası Kurulu SEC'in Bitcoin ETF'lerine onay vermesiyle piyasalarda beklenti yüksekti. Ancak SEC skandalı, sosyal medya üzerinden yapılan bir paylaşımın ardından dalgalanmalara sebep oldu. Bitcoin fiyatlarındaki geri çekilme, 40 bin dolar seviyesinin kritik bir seviye olduğunu gösteriyor. Teknik göstergeler, 48 bin 850 - 53 bin dolar aralığına yaklaşılmasıyla yükseliş hızının yavaşlayabileceğine işaret ediyor.

Kredi Kartı Düzenlemesi İçin "Kademeli Geçiş" Önerisi Kredi Kartı Düzenlemesi İçin "Kademeli Geçiş" Önerisi

Ufuk Korcan, Bitcoin'de 40 bin dolar seviyesinin kritik olduğunu ve bu seviyenin altına inilmesi durumunda satış baskısının artabileceğini belirtiyor. Ayrıca Borsa İstanbul'un Moody's kararıyla haftaya başlamasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunuyor. Borsa endeksinin 7 bin 900 puan üzerinde tutunması durumunda 8 bin 100 puandaki direnci aşabileceği öne sürülüyor. Bank of America'nın (BofA) piyasada önemli bir role sahip olduğu ve bu hafta içinde endeksi etkileyebileceği belirtiliyor.

Kaynak: (Haber Merkezi)