Brent petrolün varil fiyatı, dün 82,86 dolara kadar yükselerek Ekim 2021’den bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Günü 80,83 dolardan kapatan Brent petrol, bugün saat 10.30 itibarıyla yüzde 1,4 artışla 81,98 dolardan işlem gördü.

Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varil fiyatı ise dün 79,23 dolara kadar çıkarak Kasım 2021’den bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Günü 77,61 dolardan kapatan WTI, bugün saat 10.30 itibarıyla yüzde 0,3 artışla 77,33 dolardan alıcı buldu.

Petrol fiyatlarını etkileyen faktörler

Petrol fiyatlarındaki yükselişte, küresel talebin artması, OPEC+ ülkelerinin üretimi artırmama kararı, ABD’nin İran ile nükleer anlaşma konusunda ilerleme kaydetmemesi, Çin’in stratejik rezervlerini artırması ve ABD’deki soğuk hava koşulları gibi faktörler etkili oldu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, İngiltere'deki Yatırımcılarla Görüştü Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, İngiltere'deki Yatırımcılarla Görüştü

Petrol fiyatlarındaki yükseliş, enerji maliyetlerini artırarak enflasyon baskısını da artırıyor. Bu durum, merkez bankalarının para politikalarını sıkılaştırma ihtimalini de gündeme getiriyor.

Kaynak: (İLKHA)