İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, ülke genelinde son 4 gündür devam eden "Çember-12" operasyonlarında 3.237 firarinin yakalandığını açıkladı.

Sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada, firari suçluların sokaklarda dolaşmasına izin verilmeyeceğini belirten Bakan Yerlikaya, ailelerin huzurunu kaçırmalarına müsaade edilmeyeceğini vurguladı.

Prag’da Diplomasi ve Dostluk Yeşerecek: “Çek-Türk İşbirliği Parkı” Prag’da Diplomasi ve Dostluk Yeşerecek: “Çek-Türk İşbirliği Parkı”

Yakalanan 3.237 firarinin profiline ilişkin detayları paylaşan Yerlikaya, 3.200'ünün 5 yıldır, 26'sının 5-10 yıldır, 11'inin ise 10 yıl ve üzeri süredir arandığını ifade etti. Bu kişiler arasında hırsızlık, dolandırıcılık, adam öldürme, cinsel suçlar, narkotik suçları, terör ve kaçakçılık gibi çeşitli suçlardan arananların bulunduğunu belirtti.

 Yakalananların suç dağılımını da paylaşan Bakan Yerlikaya, aralarında hırsızlık (577), dolandırıcılık (292), yağma (108), adam öldürme (47), cinsel suçlar (66), narkotik suçları (558), terör (33), kaçakçılık ve organize suçlar (307) gibi farklı suçlardan arananların olduğunu bildirdi.

 Yakalanan firarilerle ilgili yargı sürecinin başlayacağını belirten Bakan Yerlikaya, güvenlik güçlerinin sokaklarda suçla mücadele kararlılığının devam edeceğini vurguladı.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı