CENTCOM tarafından yapılan açıklamada, İran ve Yemen'den İsrail'i hedef alan 80'den fazla insansız hava aracı (İHA) ve en az altı balistik füzenin başarılı bir şekilde engellendiği bildirildi. Bu operasyonlar, ABD Avrupa Komutanlığının desteği ile gerçekleştirildi. Açıklamada, İran destekli Husiler tarafından Yemen'de fırlatmaya hazırlanan balistik füzelerin de yok edildiği ifade edildi.

İran'ın bu saldırı girişimlerinin ardından dünya genelinde tepkiler peş peşe geldi. Amerikan basınındaki iddialara göre, İran tarafından fırlatılan balistik füzelerin neredeyse yarısı hedeflerine ulaşamadı. Wall Street Journal, bu bilgiyi anonim Amerikalı yetkililere dayandırarak verdi.

ABD’nin Gazze’deki Limanı İsrail’e Destek İçin Yaptığı İddiası ABD’nin Gazze’deki Limanı İsrail’e Destek İçin Yaptığı İddiası

 İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari'nin açıklamalarına göre, İran'ın saldırılarında kullanılan 300'den fazla füze ve İHA'nın yüzde 99'u başarıyla etkisiz hale getirildi. Hagari, İran tarafından kullanılan yaklaşık 170 İHA'nın İsrail topraklarına ulaşmadan imha edildiğini belirtti. Ayrıca, 30'dan fazla seyir füzesi ve 120'den fazla balistik füzenin de etkisiz hale getirildiği bilgisi paylaşıldı.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı