Van'ın Saray ilçesinde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisinden (DEM Parti) belediye başkanı seçilen Davut Acar'ın mazbatasının iptal edilmesi için başvuruda bulunan CHP İlçe Başkan Vekili Yasin Arslan, partisinden kesin ihraç talebi ile karşı karşıya.

CHP'den İhraç Talebi Geldi

CHP Van İl Başkanlığından yapılan açıklamada, Saray ilçesindeki DEM Parti adayının mazbatasının iptali için başvuruda bulunan İlçe Başkan Vekili Yasin Arslan'ın kesin ihraç talebiyle İl Disiplin Kurulu'na sevk edildiği belirtildi. Açıklamada, Arslan'ın bu adımının parti tarafından üzüntüyle karşılandığı ifade edildi.

CHP Van İl Başkanlığı, Saray ilçesinde gerçekleşen müracaatın partinin bilgisi dışında yapıldığını vurguladı. İlçe Başkan Vekili Yasin Arslan'ın önce istifa dilekçesi verdiği, ardından da başvuru yaptığı belirtildi. İl başkanlığının bu duruma tepki göstererek, Arslan'ın sadece istifasını yeterli bulmadığı ve kesin ihraç talebiyle İl Disiplin Kuruluna sevk edildiği kaydedildi.

DEM Parti Adayının Mazbatası İçin Başvurmuştu

CHP Saray İlçe Başkan Vekili Yasin Arslan, DEM Parti adayı Davut Acar'ın mazbatasının iptal edilmesi için Saray İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına başvuruda bulunmuştu. Başvuruda, Acar'ın terörle ilgili davalarda yargılanıp yargılanmadığının araştırılmasını talep etmişti. Ancak İlçe Seçim Kurulu, Acar hakkında kesinleşmiş bir mahkumiyet hükmü bulunmadığı gerekçesiyle talebi reddetmişti.

HÜDA PAR İl Başkanlığında bayramlaşma programı düzenlendi HÜDA PAR İl Başkanlığında bayramlaşma programı düzenlendi

DEM Parti adayı Davut Acar, kesin olmayan sonuçlara göre seçimde yüzde 51,16 oy oranıyla ilk sırada yer almıştı. CHP'nin adayı Kemalettin Araci ise yüzde 28,29 oy oranıyla seçimi ikinci sırada tamamlamıştı.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı