İslam inancına göre, Kur'an-ı Kerim'in indirildiği gece olan Kadir Gecesi, yarın idrak edilecek. "Bin aydan daha hayırlı" olarak nitelendirilen bu kutlu gece, dua ve tövbelerin kabul edildiği, gökyüzünün rahmetle dolduğu bir zaman dilimi olarak kabul ediliyor.

Kur'an-ı Kerim'de adı geçen tek gece olan Kadir Gecesi, inançlılar için büyük öneme sahip. Hz. Muhammed'in, bu gecenin önemine vurgu yaparak inananlara hayır dualarında bulunmalarını tavsiye ettiği biliniyor. Peygamberimiz, bu mübarek gecenin ramazanın son 10 gününde aranması gerektiğini ifade etmiş ve müminlere her geceyi ihya etme çağrısında bulunmuştur.

Kazası Olanların Sünnet Orucu Tutması Uygun Mu? Kazası Olanların Sünnet Orucu Tutması Uygun Mu?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Fatih Mehmet Aydın, Kadir Gecesi'nin toplumsal ve bireysel huzur için önemli olduğunu vurgulayarak, Müslümanların bu geceyi ibadetle geçirmelerini ve birbirlerine dua etmelerini öneriyor. Ayrıca, zor zamanlardan geçen Müslüman kardeşlerimize destek olmanın da önemine dikkat çekiyor.

Aydın, özellikle Gazze'deki Müslümanların yaşadığı sıkıntılara dikkat çekerek, Kadir Gecesi'nde yapılan duaların yanı sıra fiili olarak yardım etmenin de önemine değiniyor. Bu vesileyle, Müslümanların birbirlerine ve dünyanın dört bir yanındaki ihtiyaç sahiplerine yardım elini uzatmalarının toplumsal dayanışmayı güçlendireceğini ifade ediyor.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı