Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Pekin’de düzenlediği basın toplantısında, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının yarattığı insani krizi değerlendirdi. Wang, “21. yüzyılda böylesi bir insani trajedinin yaşanması, insanlık için bir utanç ve uygarlık için bir kara lekedir. Hiçbir şey bu çatışmanın uzatılmasını veya sivil nüfusun öldürülmesini meşrulaştıramaz.” dedi.

Wang, İsrail’in saldırılarının 100 binden fazla sivil can kaybı ve yaralanmaya yol açtığını, sayısız masum insanın enkaz altında gömülü beklediğini söyledi. Wang, Gazze’deki insanların da bu dünyada yaşamaya hakkı olduğunu, kadınlar ve çocukların aileleriyle birlikte güvende olmayı hak ettiğini vurguladı.

İngiltere, İran İHA'larını Düşürdü: Başbakan Sunak'tan Kesin Açıklama İngiltere, İran İHA'larını Düşürdü: Başbakan Sunak'tan Kesin Açıklama

Uluslararası topluma acil ateşkes çağrısı

Wang, çatışmanın devam etmesini haklı gösterecek hiçbir neden olmadığını belirterek, uluslararası toplumu acil ateşkes sağlamak için harekete geçmeye çağırdı. Wang, “Çatışmaların durdurulması en önemli öncelik haline getirilmeli. İnsani yardımın sağlanması acil bir ahlaki sorumluluktur. Tüm rehineler serbest bırakılmalı, sivillere zarar veren tüm eylemlere son verilmeli.” diye konuştu.

Wang, Çin’in barış için uluslararası toplumla çalışmayı sürdüreceğini kaydetti. Wang, “Filistin ile İsrail, en kısa sürede iki devlet olarak barış içinde bir arada yaşama hedefi doğrultusunda müzakereleri sürdürmeli, Arap ve Yahudi halkları uyum içinde birlikte var olmalı.” dedi.

Filistin halkının bağımsız devlet hakkı

Wang, Çin’in Filistin halkının meşru ulusal haklarını yeniden kazanmaya yönelik haklı davasını desteklediğini dile getirdi. Wang, iki devletli çözümün, fasit çatışma döngüsünü kırmanın, aşırılıkçı ideolojilerin beslendiği zemini ortadan kaldırmanın ve Orta Doğu’da kalıcı barışı sağlamanın yegane yolu olduğunu vurguladı.

Wang, Filistin’in Birleşmiş Milletlere tam üyeliğini desteklediklerini vurgulayarak, “Güvenlik Konseyinin belirli üyelerini” bu konuda engel çıkarmamaya davet etti. Wang, “Filistin topraklarının uzun süren işgali, artık görmezden gelinemeyecek bir durum. Filistin halkının yıllardır süren bağımsız devlet özlemi, artık göz ardı edilmemeli. Filistinlilere yönelik tarihsel haksızlık, nesilden nesle düzeltilmeden devam edemez.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: (İLKHA)