Rusya'nın Dağıstan bölgesinde Silahlı Saldırılarda 7 Polis Hayatını Kaybetti Rusya'nın Dağıstan bölgesinde Silahlı Saldırılarda 7 Polis Hayatını Kaybetti

Çin, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve beraberindekilerin helikopter kazası geçirmesi nedeniyle derin endişe duyduğunu belirtti. Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Çin hükümeti Reisi'nin ve diğer yetkililerin sağlığı için dileklerini iletti ve İran'a her türlü yardımı sağlamaya hazır olduklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Reisi, dün İran-Azerbaycan sınırındaki barajın açılış törenine helikopterle katılmıştı.

İran devlet televizyonu, kazanın Reis'in helikopterinin bölgeden dönerken sert iniş yapması sonucu meydana geldiğini bildirdi; Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, helikopterde Doğu Azerbaycan Devlet Valisi Malik Rahmeti ve Tebriz Cuma İmamı Ayetullah Ali Haşim'in de bulunduğunu duyurmuştu.

Arama kurtarma ekipleri, olumsuz hava koşulları nedeniyle çalışmaların zorluğunu sürdürdüğünü, İran'ın havadan aramalar için Türkiye'den insansız hava aracı (İHA) talep etmişti.

Türkiye'nin arama emri verdiği Akıncı İHA, helikopter enkazı olduğu sanılan bir ısı kaynağı tespit ederek koordinatlarını İranlı yetkililerle paylaşmıştı.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı