Türkiye ile Yunanistan arasındaki uzlaşma süreci yaklaşık 15 aydır devam ediyor ve başta iki ülkenin devlet başkanları olmak üzere siyasiler sık sık görüşmeler gerçekleştiriyor.

Yunanistan Başbakanı Mitsotakis yarın Ankara'yı ziyaret edecek.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Mitsotakis yıl içinde üç kez bir araya geldi. Başbakan Mitsotakis'in Ankara'ya dördüncü ziyareti yarın gerçekleşecek.

İkili ilişkilerde 2020 sonrasında bir gerginlik dönemi yaşanmış ancak Şubat 2023'te yaşanan Kahramanmaraş depremi gerginliğin azalmasına yol açmış ve iki ülke yeniden uzlaşma sürecine girmişti. Her iki ülke de bu uzlaşma sürecini karşılıklı jestlerle destekledi.

Yunan Kathimerini gazetesi Cuma günkü manşetinde Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkileri "Hedef sakin suların korunması" başlığı altında değerlendirdi.

Mitsotakis'in yarın Türkiye'ye gideceğini ve ana hedefinin Atina ile Ankara arasındaki ilişkilerde sükunetin sağlanması olduğunu kaydeden gazete, görüşmeler sırasında olumlu bir gündemin de ele alınacağını belirtti.

Ziyaretin önemine vurgu yapan gazete, bunun iki ülke arasındaki ilişkilerin iyileşeceğini teyit ettiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Slovakya Başbakanına yapılan saldırıyı kınadı Cumhurbaşkanı Erdoğan, Slovakya Başbakanına yapılan saldırıyı kınadı

Bu arada Ta Nea gazetesi dünkü manşetinde Erdoğan ile Mitsotakisarasında yarın yapılacak görüşmeye ilişkin haberi Türkçe "Kazan-Kazan" ifadesini kullanarak verdi.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı