Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9. Dünya Helal Zirvesi ve 10. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Helal Expo Fuarı'na gönderdiği mesajda, Türkiye'de helal sektörünün hak ettiği konuma gelmesini sağlamak için çalışacaklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve ve fuara katılanlara "hoş geldiniz" diyerek, etkinliğin ülkeler ve İslam âlemi için hayırlara vesile olmasını diledi. Helal sektöründeki firmalar, kurumlar ve tüketiciler için yeni ufuklar açacak olan zirvenin, sektördeki şirketler arasında ortaklıkların kurulmasına da öncülük edeceğine inandığını ifade etti.

Türkiye'nin helal sektöründeki payını artırmak için önemli adımlar atacaklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu kapsamda gerçekleştirilecek iş forumlarının, şirketler arasında yeni iş birliklerinin gelişmesine katkı sağlayacağını belirtti. Ayrıca, zirve ve fuarın Türk şirketlerinin helal sektöründen daha fazla pay almasını sağlayacak bir platform olacağını da ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, küresel arenadaki en büyük helal organizasyonu olarak kabul edilen zirve ve fuarın, ülkenin şirketlerinin helal sektöründen daha fazla pay almasına da zemin hazırlayacağını belirterek, şunları kaydetti:

TCG Kınalıada Korveti Japonya’da Geçiş Eğitimine Katıldı TCG Kınalıada Korveti Japonya’da Geçiş Eğitimine Katıldı

"Rusya-Ukrayna arasındaki gerilim ve salgın sebebiyle ehemmiyeti çok daha iyi anlaşılan gıda güvenliğinin sağlanması yönünde atılan her adımı stratejik önemde görüyoruz. 10 bini yabancı toplam 40 bine yakın misafiri ağırlayacak Helal Zirvesi'nin, İslam ülkelerinin gıda güvenliğini tahkim edeceği kanaatindeyim. Öte yandan helal belgeli ürün ve hizmetlere yönelik talep, bu ürünlerin hem temiz ve sağlıklı olmaları hem de Müslümanlar tarafından tercih edilmeleri sebebiyle artmaktadır. Bugün dünya helal piyasası gıda, turizm, kozmetik, finans gibi sektörler başta olmak üzere toplam 5 trilyon doları aşan bir büyüklüğe ulaşmıştır."

"Helal sektörünün ülkemizde hak ettiği konuma gelmesini sağlayacağız"

Bu rakamın, ortaya çıkan ihtiyaçlar ve beklentiler doğrultusunda her geçen gün yükseldiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerek tüketicinin helal belgeli ürün ve hizmetlere erişiminin temini gerekse helal ürün ve hizmetlerin uluslararası ticarette dolaşımının kolaylaştırılması için belgeleme ve standartlaşmanın çok mühim olduğunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2010 yılında faaliyete geçen İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsünün (SMIIC) faaliyetlerinin bu bakımdan hayati öneme sahip olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Buradan bir kez daha İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerin tamamını enstitüye üye olmaya, böylece helal belgelendirmedeki ihtilafları, uyuşmazlıkları, güvensizlikleri ortadan kaldırmaya davet ediyorum. Türkiye olarak ülkemize kazandırdığımız Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) ile bu meseleye verdiğimiz önemi gösterdik. Kurumumuzu ve faaliyetlerini her daim destekleyerek helal sektörünün ülkemizde hak ettiği konuma gelmesini sağlayacağız."

Zirve ve fuarın başarılı geçmesi temennisinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, organizasyonda katkısı olan tüm kurumları tebrik etti. 

Kaynak: (İLKHA)